Kars ve çevresinde, sığırlarda, Brucella Abortus'a karşı oluşan antikorların ELISA ve diğer serolojik yöntemlerle (RBPT, SAT, MRT) saptanması ve sonuçların karşılaştırılması
- Tez No: 48503
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET LELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
F. ÖZET Bu çalışmada, Brucella abortus enfeksiyonuna karşı, sütte ve serumda şekillenen antikorlar, Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA), Serum Aglutinasyon Test (SAT), Rose Bengal Plate Test (RBPT), Milk Ring Test (MRT) ile saptanarak, sonuçlar sensitiflik ve duyarlılık açısından karşılaştırıldı. ELISA'da, Br. abortus S 19' un KC1 içindeki ekstresi“KC1 extract”antijen, Carbodiimide bir antijen bağlayıcısı, NH Cl microplate yüzeyindeki aktif, fazla yüklerin nötralizasyonu için, Peroksidaz enzimi ile işaretli“anti-bovine Ig G (H+L) goat”konjugat, Sitrik asit içinde, ABTS de (2,2-azino~di-3- ethyl benthiozaline-6 sulfonate), % 3'lük H O ile substrat olarak kullanıldı. 2 2 Kars merkez ve ilçelerine bağlı, enfeksiyon olduğu bilinen 22 yerleşim biriminden, aşısız, enfekte sürülerden 720 adet kan örneği ve aynı hayvanlara ait 8'i dışında 712 adet süt örneği alındı. Serum örnekleri; RBPT, SAT ve ELISA ile, süt örnekleri; MRT ve ELISA ile değerlendirildi. Serumda ; RBPT ile 338 ( % 46.95), SAT ile 388 ( % 53.89), ELISA ile 475 ( % 65.97), sütte ise; MRT üe 401 ( % 56.32), ELISA ile 467 ( % 65.59) pozitif sonuç belirlendi. Bunlara göre pozitifleri saptamada, serum için; ELISA, SAT, RBPT ve süt için; ELISA, MRT duyarlılık sırası elde edildi. ELISA sonuçları ile kontroller arasındaki, istatistiki değer farklılıkları, bütün dilisyonlarda, P < 0.001 çok önemli bulundu. Sığırlarda Br. abortus enfeksiyonlarının serolojik teşhisinde konvansiyonel testlerin yamsıra, ELISA gibi oldukça duyarlı ve spesifik bir testin de kullanılmasının enfeksiyonun saptanmasında yararlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
- 58 - G. SUMMARY The present investigation was used the RBPT, SAT, MRT and ELISA for the detection of Br. abortus antibodies in sera and milk. The results of these tests were compared. An ELISA developed using as a antigen "KC1 extract' of Br. abortus S 19 peroxidase labellede goat antibovine Ig G was used conjugate. A working solition of substrate was prepared, using % 3 H O and 2,2-azino-di-3 ethyl benzthiazoline-6 sulfonate (ABTS) in citric acit. Carbodiimide (cyanamide) was used as an antigen - coupling agent and NH CI was used to neutralize residual active charges present on 4 2 the cuvette surface. Total 720 blood samples and 712 milk samples belonging to same animals were collected from non vaccinated, infected herd from 22 different area which is known to have infection them in Kars. Seropositivity was detected in 338 sera with RBPT (46.95 %), 388 sera with sera (53.89 %), 475 sera with ELISA (65.97 %), 401 milk with MRT (56.32 %), 467 milk with ELBA (65.59 %). The results were compared for, sensitivity and specificity. ELISA was found to be more sensitive than RBPT, SAT and MRT.