Güneydoğu Anadolu Projesi illerinin kuraklık analizinin günlük ve aylık efektif kuraklık indeksi kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of drought analysis of Southeastern Anatolia Project region using daily and monthly effective drought index
  1. Tez No: 485056
  2. Yazar: TÜRKER TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ DURSUN, YRD. DOÇ. SELİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kuraklık en tehlikeli doğal felaketlerden birisidir. Diğer felaketler ile kıyaslandığında oluşumu ve gelişimi yavaştır. Bundan dolayı kuraklık başladığında bu durumun farkına varılamayabilir. Kuraklık olaylarını incelemek için bugüne kadar birçok yöntem geliştirilmiş ve birbirleriyle kıyaslanmıştır. İncelenen metotlar arasından en iyi sonucu veren indekslerden birisi de Efektif Kuraklık İndeksi (EKİ)'dir. Efektif Kuraklık İndeksi'nin günlük analiz ve aylık analiz olmak üzere iki farklı yöntemi mevcuttur. Bu iki farklı metot Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) illeri için kullanılmıştır. Analiz için Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak istasyonlarından 1959-2017 zaman aralığının günlük yağış ve aylık toplam yağış verileri temin edilmiştir. Alınan verilerden bazılarında istasyondan kaynaklanan sebeplerden dolayı eksiklikler olduğu belirlenmiştir. Bu eksiklikler giderilip, en az 30 yıllık kesintisiz veri setleriyle, iki farklı yönteme göre analiz yapılmıştır. Şırnak istasyonundaki eksikliklerin fazlalığı sebebiyle, bu istasyon analiz dışında tutulmuştur. Kuraklık Analizi sonunda günlük ve aylık analiz birbiriyle kıyaslanmıştır. Günlük analizin, aylık analize göre daha detaylı sonuç verdiği, kuraklık başlangıç ve bitiş tarihlerinin iki analizde de farklı olabildiği, aylık analize göre kurak geçen ayların, günlük analize göre kurak geçmediği, günlük analizde kurak geçen ayların aylık analizde tespit edilemediği, günlük analizde tespit edilen kuraklık sınıflarının, aylık analizdekinden farklı olduğu durumlar belirlenmiştir. Ancak günlük analiz ile aylık analizin birbiriyle örtüştüğü durumlar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought is one of the most dangerous natural disasters. Compared to other disasters, its onset and development is slow. Therefore, this situation may not be identified when the drought begins. Many methods have been developed and compared to each other to investigate drought events. Among these methods Effective Drought Index (EDI) is one of the most robust drought index. EDI has two different methods, namely daily analysis and monthly analysis. These two different methods have been used for the GAP provinces. Daily rainfall and monthly rainfall data of Adiyaman, Batman, Diyarbakir, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Sanliurfa and Sirnak stations for the period of 1959-2017 were taken for analysis. Some missing data were present and this might be of maintenance time of stations. Rainfall data has been analyzed by two different methods with at least 30 year continuous data sets. Sirnak station is excluded from the analysis due to the excess of gaps. At the end of the drought analysis, two different methods were compared. It was determined that the daily analysis gave more detailed results than the monthly analysis, and that the drought start and end dates were different in both analyzes. According to the monthly analysis, it was determined that some dry months were not dry regarding to the daily analysis results. Also, It was found that some drought classes that were detected in the daily analysis were different from the monthly analysis. Some results of dry periods in the daily analysis could not be determined same in the monthly analysis.