Enüretik ve enkopretik çocuklarda IQ, E.E.G, heredite, ebeveynin eğitim düzeyleri ve sosyo-ekonomik faktörlerin araştırılması
- Tez No: 48511
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Gerek Enuresis, gerekse Enkopresis çocukluk çağında görülen hem çocuğa hem aileye sosyal problem teşkil eden, huzurlarını kaçıran, aileyi zor durumlara düşüren bir durumdur. Bu olay her ne kadar olağan görünürse görünsün altında yatan mutlaka bir neden vardır, işte bu sebeplerin çözümü bakımından oldukça basit değildir. Her ne kadar eski tıbbi kitaplarda, yazılı metinlerde, hatta milat tan önce bu hastalığın hakkında yazı yazılmış, araştırılmış ve de tedavi edil meye çalışılmışsa da, bu hastalık medikal bir sorun olarak onbeşinci yüzyılın ortalarından beri tanınmaktadır. Bu çalışmalar günümüze kadar sürmektedir. Buna karşılık halen farklı bilim dallarında, etyopatogenezisine farkı görüşler getirilmiş ve teda vi bu farklı görüşlere göre farklı olmuştur. Bu çalışmamızda amaç Enuresis Nocturna (Primer-seconder) ve Encopresis'li çocuklarda görülebilecek EEG değişikliklerini, Zekanın yeri ni Herediter Faktörleri ve Sosyo-ekonomik durumları açısından araştırmak ve ileri sürülen etyolojik görüşlere ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY Boter enuresis and encopresis are dismaying conditions of childhood which present as a social problem and cause anxiety in the patient as well as the family involved. How ordinary t his event may seem, there certainly is an underlying cause. The condition, therefore is not simple as for as the solution of the causes is concerned. Although much has been written, much research has been done and many treatment attempts have been made, which we find in old medical books, written manuscripts going as far as before christ, the disease is recognized as a medreal problem since middle 15th century. These studies have continued up to date. In spite of this fact many different views have been formulated by different scientific disciplines as to its ethiopathogenesis and treatment has varied accordingly. The aim of this study was to investigate electroencephalographic changes the impact of intelligence quotient (IQ), and hereditary influecnes in children with primary and secondary Enuresis nocturna, as well as encopresis in a socioeconomical context and throw light on different ethiological views.