Süspansiyonlarda formülasyon geliştirilmesi sürecinde scale-up işlemlerinin uygulanması
Application of scaling-up procedures during evolution of suspension formulation
- Tez No: 48517
- Danışmanlar: PROF. DR. KANDEMİR CANEFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
5. ÖZET Çalışmada, model süspansiyon formülü olarak seçilen pediatrik sülfametazin süspansiyonunun hem gelişimi sırasında hem de sonrasında imalat tekniklerinde büyük ve küçük ölçek faktörleri ile scale-up uygulamasının gerektirdiği diğer farklı imalat parametreleri arasındaki geçişlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Değişik yöntem ve cihazlar kullanılarak ön denemelerle gerçekleştirilen pilot imalat uygulamaları sonucunda, scaling-up parametreleri göz önüne alınarak değerlendirmeler yapılmış, önceden hazırlama yöntemi ve ultraturrax karıştırma cihazının kullanıldığı formülasyon büyük imalata adapte edilmek üzere seçilmiştir. Büyük ölçekli imalata geçişte, geometrik scaling-up yaklaşımı kullanılmış, formül yapısına, kullanılan yöntem ve alete, imalat kapasitesine bağlı olarak işlem ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu metod ile sistemin scaling- up faktörü ve gerekli karıştırma hızı hesaplanmıştır. Farklı karıştırma hızları kullanılarak gerçekleştirilen büyük ölçekli imalatlar sonunda 7000 rpm karıştırma hızı ile en uygun değerler elde edilmiş ve bu değerler pilot imalat verileriyle kabul edilebilir limitler içinde benzerlik göstermiştir. 7000 rpm'lik karıştırma hızının aynı zamanda, scaling-up faktörü kullanılarak hesaplanan teorik pervane hızına çok yakın bir değer olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, pilot imalat uygulamaları sonucu seçilen formülasyon üzerinden formül yapısına, kullanılan yönteme, alete ve imalat kapasitesine bağlı bir scale-up prosedürü uygulanarak büyük ölçekli imalata geçiş sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Scale-Up (Scaling-Up), Formülasyon, In-Proses Kontroller, Pilot İmalat, Ön Stabilite, Süspansiyon, Sülfametazin (Sülfadimidin). 196
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY APPLICATION OF SCALING-UP PROCEDURES DURING EVOLUTION OF SUSPENSION FORMULATION At this study, the investigation of transitions between large and small scale factors, and other different manufacturing parameters required by scaling-up applications in the manufacture techniques both during and at the end of evolution of pediatric sulphamethazine suspension selected as a model suspension, is the purpose. As a result of pilot manufacturing applications realized with preworkings by using different methods and equipments, evaluations are made considering scaling-up parameters, prepreparing method and ultraturrax mixing equipment is selected for the adaptation to large scaled manufacturing. Transition to large scale, geometric scaling-up approach is used, in order to make provision for process requirements depending on formula structure, used method, equipment and manufacture capacity, scaling-up factor of the system and required mixing speed is calculated with this method. As a result of large scaled manufacturing realized using different mixing speed, it is found out that with 7000 rpm mixing speed most suitable values are obtained and these values showed similarity with pilot manufacturing data within acceptable limits. Besides, it is seen that the mixing speed of 7000 rpm is a very close value to the theoretical impeller speed calculated using scaling- up factor. Consequently, transition to large scale manufacture ia achieved applying a scaling-up procedure depending on formula structure, used method, equipment and manufacture capacity over the selected formulation as a result of pilot manufacturing applications. Key Words : Scale-Up (Scaling-Up), Formulation, In-Process Controls, Pilot Plant, Pre-Stability, Suspension, Sulphamethazine (Sulphadimidine). 197