2000'li yıllar sonrası küreselleşme hareketinin popüler kültüre yansıması: Japon 'Manga' ve 'anime'lerinde kimlik temsilleri üzerine bir inceleme
The reflection of the globalization movement after the 2000s on the popular culture: an examination of identity representation in the Japanese 'Manga' and 'Ani̇me'
  1. Tez No: 485414
  2. Yazar: AİDA SHIRIYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZGÖKBEL BİLİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada küreselleşmenin yaratmış olduğu popüler kültür ürünleri olan Manga ve Anime‟nin anlaşılmasında kullanılan metodolojiler ve kavramsal çerçevelerin sonucunda oluşturulmuş olan hareketli karakterler, değişik betimlemeler, sert renkli grafiklerle karakterize olmuş genellikle fantastik veya fütüristik temalar içeren görüntüler ve bunların izleyicileri büyülemesi araştırılmaya çalışılmıştır. Kuşkusuz kullanılan görüntüler kişinin kimliğine de önemli bir katkı sağlamaktadır. Oluşturulan karakterler kadın veya erkek olarak toplumsal cinsiyet kavramlarını da gündeme getirmektedir. Batı‟nın çizgi film bilgisinden yararlanarak kendi karakterlerini oluşturan Japonlari bugün birçok ülke piyasasına ürünlerini takdim etmekte ve fan evresiyle ilgi odağını da artırmaktadır. Çalışmamızda, rengârenk görsel özellikleri olan Manga ve Anime‟nin tarihsel gelişimi ele alınmış ve oluşturulmuş hikâyelerin perspektiflerine dayalı olarak kavramsal analiz yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, anlatısal çözümleme yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been tried to investigate the fascination of methodologists and conceptual frameworks used in the understanding of manga and anime, variant descriptions, generally fantasy or futuristic themes, which are characterized by tough color graphics, and present viewer fascination. Of course, the modeller also makes an important contribution to the identity of the person viewing it. The concept of gender as a woman or a man is also on the agenda. The Japanese, who have created their own characters by taking advantage of the cartographic information of the West, present their products to the country of today's market and are increasing their focus on the fan business. In our work, the historical development of Manga and Anime has been handled and calculated according to the perspectives of the stories. The results of this study were made with the help of narrative analysis.