Spinal anestezide artikain %5 hiperbar ile bupivakain %0.5 spinal heavy'nin etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of hyperbaric articaine 5% and bupivacaine 0.5% spinal heavy in spinal anesthesia
- Tez No: 485631
- Danışmanlar: DR. MELİHAN GELİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 1996-Temmuz 1996 tarihleri arasında Transüretral rezeksiyon uygulanan ASA I ve II grubundaki otuzar kişilik iki hasta grubu üzerinde yapıldı. Hastalara oturur pozisyonda 22 G spinocan ile L3-4 veya L4-5 aralığından subaraknoid boşluğa spinal anestezi uygulandı. Birinci gruba 2 ml (100 mg) Artikain %5 hiperbar, ikinci gruptaki hastalara 15 mg Bupivakain %0.5 spinal heavy enjekte edildi. İşlem tamamlandıktan sonra hastalar baş yukarıda olacak şekilde supine pozisyonda yatırıldı. Anestezi seviyesi Pinprick testi, motor blok derecesi Bromage skalasıyla belirlendi. Hissi blok başlama süresi, maximum yayıldığı dermatom, anestezi devam süresi, motor blok süresi ve Bromage derecesi, kan basıncı (sistolik ve diastolik) ve nabız değişiklikleri önceden hazırlanmış dosyalara kaydedildi. Sonuçlar t testi ile değerlendirildi. Sonuçlar; P>0.05 anlamsız, p0.05). Her iki grup hastada spinal anestezi öncesi ve sonrası ne sistolik ne de diastolik kan basıncında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Nabız değerleri arasındaki fark da anlamlı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in patients with ASA I-II physical status scheduled for transurethral resection between January 1996-July 1996 in Kartal Training and Research Hospital. Spinal anesthesia was performed in sitting position through L3-4 or L4-5 intervertebral distance via 22 G spinal needle. Patients received 2 ml (100 mg) hyperbaric articaine 5% in the first group, 15 mg bupivacaine 0.05% in the second group. After the procedure, all patients stayed in supine position with head-tilt. The sensorial block was assessed with Pinprick test; the motor block was assessed with Bromage scale. Time to onset of the sensorial block, maximum level of sensorial block reached, duration of anesthesia and motor block, systolic and diastolic pressure and heart rate variables were recorded in pre-prepared forms. Results were assessed as follows; p>0.05 as insignificant, p0.05). There was no significant difference between two groups in respect of systolic or diastolic blood pressure before and after procedures (p>0.05). There was also a difference between heart rates (p>0.05).