Discourse markers in efl classrooms : A corpus-driven research
İngilizce sınıflarında söylem belirleyicileri : Derlem yönlendirmeli bir araştırma
  1. Tez No: 485632
  2. Yazar: HAVVA ZORLUEL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde amacımız Türk öğretmenlerin yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında söylem belirleyicileri kullanımına dair düşüncelerini araştırmaktır. İkinci bölümde amacımız yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında Türk öğretmenler ve İngilizce anadil konuşucusu öğretmenler tarafından kullanılan söylem belirleyicilerini belirlemek ve bunları çeşitlilik ve frekans açısından karşılaştırmaktır. Söz konusu çalışmanın amaçlarına ulaşabilmek için, iki Türk İngilizce öğretmeni ile yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Ayrıca iki Türk ve iki İngilizce anadil konuşucusu öğretmenlerin derslerinden toplanan ses kayıtlarından elde edilen çevriyazılara dayanarak iki farklı derlem oluşturulmuştur. Yarı-yapılandırılmış görüşmelerin analizinde içerik analizi, derlem verisinin analizinde metin analizi için dizayn edilen AntConc (2014) adlı özel bir tanıklı dizin programı kullanılmıştır. İçerik analizi sonuçları Türk öğretmenlerin yabancı dil sınıflarında söylem belirleyicileri kullanımına dair düşüncelerini dil öğretim materyallerinde söylem belirleyicilerinin gerekliliği, İngilizce sınıflarında söylem belirleyicilerinin kullanımı, söylem belirleyicilerinin öğretimi ve söylem belirleyicilerinin pragmatik önemi olmak üzere dört ana tema altında ortaya koymuştur. Derlem yönlendirmeli araştırma sonuçları, sınıf içi söylemlerinde Türk öğretmenlerin 29, İngilizce anadil konuşucusu öğretmenlerin 37 farklı söylem belirleyicisi kullandığını göstermiştir. Ayrıca, Türk öğretmenlerin çoğu söylem belirleyicilerini İngilizce anadil konuşucusu öğretmenlere göre daha az kullandığı görülmüştür. Bu bulguların ışığında, İngiliz dili eğitimi için dikkate değer çıkarımlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is comprised of two phases in nature. In the first phase, we aim at exploring Turkish teachers' opinions about the use of discourse markers in English as a foreign language (EFL) classrooms. In the second phase, we aim at determining discourse markers used by Turkish teachers and native teachers in EFL classrooms and comparing these items in terms of variety and frequency. To reach the objectives of the present study, we conducted semi-structured in-depth interviews with two Turkish EFL teachers. Also, we compiled two separate corpora based on the transcriptions of audio-recordings collected from two Turkish and two native EFL teachers' lectures. We analyzed semi-structured interviews through content analysis and we analyzed corpus data through AntConc (2014), a specific concordance program designed for text analysis. Content analysis results revealed Turkish teachers' opinions about the use of discourse markers in foreign language classrooms under four main themes: necessity of discourse markers in language teaching materials, the use of discourse markers in EFL classrooms, teaching of discourse markers and pragmatic value of discourse markers. Corpus-driven research results indicated that Turkish teachers used 29 different discourse markers and native teachers used 37 different discourse markers in their classroom discourse. It was also seen that Turkish teachers underused most of the discourse markers when compared to native teachers in EFL classrooms. In the light of these findings, we suggested notable implications for English language teaching.