Karşılıklı bağımlılık kuramı perspektifinde Azerbaycan dış politikasının analizi
The analysis of Azerbaijan's foreign policy in the perspective of interdependence theory
- Tez No: 485798
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Azerbaycan, Doğu Avrupa ve Batı Asya'nın kavşağında bulunan Kafkasya bölgesindeki bir ülkedir. Bölgesel aktörlerin güçlü ekonomik ve siyasi kaygısı olan bir jeopolitik alanın parçasıdır. Azerbaycan hükümeti, ilişkilerini bölgede geliştirerek ve komşularıyla iyi ilişkiler içinde olmayı amaçlayan bölgesel güçlerle olan ilişkilerinde denge politikasını benimsemiştir. Azerbaycan, Batılı kurumlarla olan ilişkilerini geliştirmeye çalışmıştır. Azerbaycan'ın önceliği, ülkeyi hem bölgesel hem de uluslararası alanda önemli bir aktör olarak konumlandırmaktır. Bir diğer taraftan, Azerbaycan Asya ülkeleri başta olmak üzere dış politika ve ticaret ilişkilerini çeşitlendirdi. Azerbaycan daha pragmatik dış politika anlayışını benimseyerek, ekonomik ilişkilere daha çok önem vermiştir. Azerbaycan dış politikasını çeşitlendirerek, bölgesel ve uluslararası çerçevelerde tek taraflı yaklaşımlardan kaçınmayı amaçlamaktadır. Azerbaycan dış politikasını farklı yaklaşımlarla açıklamak mümkün iken, bu çalışmada Azerbaycan dış politikası karşılıklı bağımlılık kuramı Perspektifinde incelenmiştir. Karşılıklı bağımlılık kuramı, Azerbaycan dış politikasını açıklarken kısa süreli dönemi veya bir olayı değil, daha uzun vadeli ve dış politika sürecindeki birçok olayları açıklaya bilmektedir. Bu çalışma, karşılıklı bağımlılık kuramı, Azerbaycan dış politikasında örgütsel karşılıklı bağımlılık, Azerbaycan dış politikasında ekonomik karşılıklı bağımlılık süreci, sorun temelli karşılıklı bağımlılık süreci, Dağlık Karabağ sorunu üzerinden sorun temelli karşılıklı bağımlılık olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is a country in the Caucasus region, situated at the crossroads of the Eastern Europe and Western Asia. It is part of a geopolitical area where regional actors have strong economic and political concerns. Azerbaijan government adopted a policy of balance in its relations with regional powers that is aimed at pursuing good relations with its neighbours. Azerbaijan has improved its relations with Western institutions. Azerbaijan's priority is to position the country as an important actor both regionally and internationally. From the other side, Azerbaijan has diversified its foreign policy and trade relations, starting with Asian countries. Azerbaijan has adopted a more pragmatic foreign policy approach, attaching more importance to economic relations. Azerbaijan to diversify its foreign policy aims to avoid unilateral approaches at the regional and international context. While it is possible to explain Azerbaijani foreign policy with different approaches, in this study Azerbaijani foreign policy has been examined in the perspective of interdependence theory perspective. Interdependence theory, explaining the foreign policy of Azerbaijan is not a short-term period or an event, is able to explain many events in the longer term and foreign policy process. This study consists of four main chapters, interdependence theory, organizational interdependence in Azerbaijani foreign policy, economic interdependence in Azerbaijani foreign policy, over the Nagorno-Karabakh problem based on interdependence.