Sosyal medyanın sağlık iletişimindeki yeri
Location of social media in health communication
  1. Tez No: 485799
  2. Yazar: BÜŞRA KARAGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık alanındaki bilgi ihtiyacının karşılanması, günümüzde pek çok farklı kaynaktan gerçekleştirilebilmektedir. Şüphesiz bu kaynakların en sık kullanılanları arasında internet ve sosyal medya araçları gelmektedir. Sosyal medya her alanda önemli bir yere sahiptir ve günden güne sağlık alanında etkisini artırmaktadır. Kişilerin sağlık sorunlarının doğru bir şekilde çözülebilmesi için en önemli husus hastalığın (şikayetin) doğru tespit edilebilmesi ve sağlık hizmeti alınacak hekim- hastanenin belirlenebilmesidir. Hastalar, hekim ve hastane tercihlerinde genel olarak çevresindekilerin (aile, komşu, arkadaş) önerilerini dikkate alırlarken son dönemde çevre önerileri dışında gittikçe yaygınlaşan tercih yollarından biri de sosyal medya olmuştur. Bu doğrultuda yapmış olduğum çalışmamda kişilerin sağlık sorunları ile ilgili hangi sosyal ağları kullandıkları ve etkilerinin neler olduğu araştırılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre sağlık konuları hakkında yalnızca sosyal medya kullanımı değil sağlık iletişiminin de önemi ortaya çıkmıştır. Sağlık bilinci oluşturma konusunda sosyal medyadan yararlanılacaksa doğru ve güvenilir ortamlar oluşturulmalıdır ve bu ortamlar ilgili bakanlıklar tarafından mutlaka denetlenmelidir. Aynı zamanda sağlık iletişimi yöntemi de kullanılarak hastalıkların ortaya çıkması önlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Today meeting your information needs in the health field can be realized from many different sources. There are certainly internet and social media tools are among the most frequently used of these resources. Social media has an important place in every field and increasing its effect day to day in the health field. The most important issue for the health problems of the people to be solved correctly is to be able to diagnose of the disease and determine the physician and hospital to receive the health care service. Generally, while the patients consider the recommendations about of physician and hospital of the community social media is more preferred in the last period in health field. In my work in this direction, social networks and their effects on people's health problems were investigated. According to the result of work health issues have emerged not only in social media but also in health communication. Correct and reliable environments should be established if social media is used to create health awareness. This environments should be supervised by the relevant ministries. At the same time prevent the emergence of diseases by using health communication method.