Gürciyef sanat uygulamaları ve performatif yönelimleri
Gurdjieff art applications and performative currents
- Tez No: 485836
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM YILDIZ ŞENÜRKMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Gürciyef metodunda yer alan sanat uygulamaları ve bu uygulamalardaki performatif yönelimler araştırılmaktadır. Gürciyef, 20. yüzyılın başında batı dünyasına geniş ve çok çeşitli malzemeden oluşan, sanat uygulamalarının etkin olduğu bir sistem sunar. Sanatın araç olarak kullanıdığı, üretim süreçlerinin dinleyici önünde gerçekleştiği pratik alandaki çalışmalar kategorize edilmesi güç niteliklere sahiptir. İnsanın gelişimi odaklı sanat uygulamaları aktif dinleyiciyi, kollektif üretimi, yeni dinleme deneyimini öneren doğası ile yeni bir deneyim arayışındadır. Gürciyef'in öncelikli hedeflerinden biri olan yeni sanat deneyimi Gürciyef düşüncesi çerçevesinde sorgulanmakta ve zamanın performatif yönelimeleri ile ilişkileri ortaya konulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Gürciyef metodu, objektif sanat, performans sanatı, müzik deneyimi, Fütürizm, Dada, Bauhaus, Fluxus.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is art applications in Gurdjieff method and searching performative approaches in his way of using art. In the early 20th century, using wide range of material, Gurdjieff presents an art focused method to the West. Using art as a practical tool, with its creation process which was infront of the audience, those performances have a unique quality. Main focus is on human development, those art applications are quest for a new experience with its nature which suggets new listening, active audience and collectivity. The study examines the new art experience, which was one of Gurdjieff's primal aim, under the scope of his teaching and method within a serious questions of interrelations between performative tendencies of his time. KEYWORDS: Gurdjieff method, objective art, performance art, music as experience, Futurism, Dada, Bauhaus, Fluxus.