Sınıf öğretmenliği ve okulöncesi öğretmenliğinde müzik eğitimi/öğretimi dersi yöntem ve uygulamaları: Kocaeli Üniversitesi örneği
Music training/teaching methods and pratices in primary and pre-school teacher education: Kocaeli University sample
- Tez No: 485837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İLKE BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Eğitim fakülteleri 1960'lı yıllardan beri ülkemizde öğretmen adayları yetiştirmektedir. Bu fakültelerde sınıf öğretmeni ve okulöncesi öğretmeni adaylarına müzik eğitimi dersleri verilmektedir. İlköğretim ve okulöncesine adaylarına verilen müzik eğitimi daha çok genel müzik eğitimini kapsar. Bunun yanı sıra, çocuğun müziksel gelişimine, müziksel eğilimine ve geleceğe dönük müziksel beklentilerine bağlı olarak özengen (amatör) ve mesleksel müzik eğitimine ilişkin belirli düzenleme ve uygulamalara da yer verir. Bu çalışma kapsamında okulöncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin aldıkları müzik eğitimi/öğretimi derslerinde uygulanan yöntem ve uygulamalar; bu yöntem ve uygulamaların öğrenciler tarafından cevaplandırılan anket yardımı ile yeterliliği/yetersizliği ve daha önceden müzik eğitimi üzerine yapılmış bazı çalışmalarla birlikte mercek altına alınmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Müzik Eğitimi, Müzik Öğretimi, Sınıf Öğretmeni, Okulöncesi Öğretmeni, Özengen (amatör).
Özet (Çeviri)
Faculties of education have been training teacher candidates in our country since the 1960's. These faculties provide music education classes for primary class teacher and pre-school teacher candidates. The music education given to the primary and pre-school teacher candidates covers mostly general music education. However, it also includes specific arrangements and pratices related to children's musical development, musical tendency and musical expectations fort he future musical eucation (amateur) and Professional music education. Within the scope of this study, methods and pratices applied in pre-school teachers and classroom teachers music education lectures and also these methods and application taken into consideration with some studies on music education and sufficiency / inadequacy with the help of questionnaire answered by the students. KEYWORDS: Music Education, Music Teaching, Primary School Teacher, Pre-School Teacher, Amateur.