Asya Türk İslam minyatür sanatında kadın imgesi
The image of women in Asian Turkish İslamic miniature art
- Tez No: 485842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ NİHAT KUNDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez kapsamında, Asya Türk İslam Minyatür Sanatında kadın imgesi ele alınmıştır. Konu tarihi bölümlere ayrılarak hazırlanmıştır. Bu tezin içeriğinde; Selçuklular, İran Türk hanedanları, Timurlular, Türkmenler, Babürlerin içinde bulunduğu dönemler yer almaktadır. Asya Türk bölgelerinde yer alan devletlerin minyatüründe kadın imgesini yanstan edebîyat, coğrafya, tarih, bilim konulu yazmalar ve eserler içinde Asya Türk İslam Minyatür Sanatında kadın imgesini ne şekilde betimlendiği anlatılmıştır. Dönem dönem kadın imgeleri kısa, öz ve anlaşılır biçimde metne dökülmeye çalışılmıştır. Her dönemin minyatüründe kadın örnekleri, giysiler ve figürün duruşu ve hareketleri hakkında incelemeler yapılmıştır. Ayrıca dönemlerdeki edebî, dini ve toplumsal figürler kadın imgesi bağlamında ele alınarak açıklanmıştır. Kadın imgesinin tarihin hangi döneminde nasıl yansıtıldığı hakkında çözümlemeler yapılarak kadın figürünün toplumdaki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bilgiler çok sayıda görsel materyalle desteklenmiştir. Asya Türk İslam Minyatür Sanatında kadın imgesinin ayrıntılı çizimleri ve resim ilişkisi bakımından değerlendirmeler yapılarak, dönem, kadının toplumdaki yeri ve önemi konularında çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis The Image of Women in Asian Turkish Islamic Miniature Art was analyzed. The historical periods of Asian Turkish Islamic Miniature Art covered in this paper are; the Seljuks, the Iranian Turkish dynasties, the Timurids, the Turkmens and the Babur. The literature, geography, history, scientific literature and objects of these cultures that inhabited the Asian Turkish regions were examined in order to understand their particular imagery of women and its symbolism. For each period short and clear briefs of the imagery of women were made; in them the clothes, figure, posture and movements of females in miniature samples were analyzed considering each period's literary, religious and social context. By evaluating the symbolism of women in Asian Turkish Islamic Miniature Art in detailed drawings and paintings the place and importance of women in society was determined. The inferences are supported by a large number of visual materials.