Türk moda dergiciliğinde Vogue dergisi etkisi
Vogue effect in Turkish fashion magazines
  1. Tez No: 485855
  2. Yazar: DAMLA MERSİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK TUMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Moda, toplumsal farklılaşmanın ve değişimin önemli bir sembolüdür. Fotoğrafın, modanın gelişimine ve değişimine sağladığı katkı ile büyük bir endüstri haline gelmesinde önemli bir rolü vardır. Fotoğraf moda ilişkisi derin tarihsel bir ortaklığa sahiptir. Temelleri yaşanan ekonomik, politik ve sanatsal akımlar yardımıyla kendine ait estetik bir dil geliştiren moda fotoğrafı, moda sektörünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Moda dergiciliği bu sektörün ayrılmaz bir parçasıdır. Moda dergileri, moda fotoğrafına özgü görsel dil aracılığıyla kendilerini ve yaşamı güncellerler. Fotoğrafın ve modanın kamuya mal olma kronolojilerindeki senkronizasyon bu birlikteliğin başarılı bir şekilde günümüze gelmesini sağlamıştır. Dolayısıyla modanın toplumsal ilişkisini sağlayan fotoğraflar güçlü kitle iletişim araçları haline gelmişlerdir. Dergiciliğin tarihsel gelişiminde, moda dergilerinin yenilikçi anlayışı söz konusu yayıncılığı güncel hale getirmiştir. Bu durum dünyada ve ülkemizde somut olarak gözlemlenebilmektedir. Moda dergileri, moda fotoğrafını dijital gelişmelerin doruk noktasına ulaştığı günümüzde şaşırtıcı bir şekilde kitlelerle iletişim kurmada yoğun biçimde kullanmaktadırlar. Moda dergileri kuracakları bu iletişimde ilgi çekmek adına yaratıcılığın bütün esprilerini kullanmaktadırlar. Bir moda dergisi olarak Vogue bu farkındalıkla 19. Yüzyıldan günümüze dünyada fotoğraflar aracılığıyla yeni ve farklıyı arayarak varoluşunu ispat eden önemli bir yayındır. Vogue, global anlamda bugün itibariyle 19 ülkede yayınlanmaktadır. Türkiye'de yayın hayatına Mart 2010'da başlamıştır. Vogue, birçok yabancı moda dergisinden çok sonra ülkemizde yayınlanmaya başlamasına rağmen moda dergiciliğinde farkını ortaya koymuştur. Yayınlandığı ülkelerin kültürel özelliklerini ön planda tutarak dünya standartlarında yayın yapma politikasına sahip olan dergi Türkiye içinde farklı bir üslup yaratma arayışındadır. Türkiye'nin kültürel dokusuna temas eden tasarımcı, fotoğrafçı, model arayışları ile bir gelecek vizyonu yaratmaya çalışmaktadır. Dergi, moda alanındaki meslek grupları için bir prestij unsuru konumundadır. Vogue Türkiye de yayın hayatına başladığı dönemden itibaren yayınladığı moda fotoğraflarıyla Türk moda tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Yani moda dergiciliğimizde nitelik anlamında bir Vogue dergisi etkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Fashion is an important symbol of social differentiation and change. Photography has an important role in becoming a big industry with the contribution it provides to the development and change of fashion. Photography has a deep historical partnership with fashion. Fashion photography, which develops its own aesthetic language with the help of economic, political and artistic trends, has become an integral part of the fashion industry. Fashion magazine is an integral part of this industry. Fashion magazines update themselves and their life through visual language specific to fashion photography. Synchronization of photos and fashion in public life chronologies has ensured that this union has successfully arrived at day-to-day. Therefore, the photographs that make the social relation of fashion become powerful media tools. In the historical development of the magazine, the innovative understanding of fashion magazines made the publishing up to date. This situation can be observed concretely in the world and in our country. Fashion magazines are heavily used to communicate in an astonishing way today, despite fashion photography is at the pinnacle of digital innovation. Fashion magazines will use all the joys of creativity to attract interest in this communication. As a fashion magazine, Vogue is an important publication that proves existence by searching for new and different through photographs in the world from 19th century on this awareness. Vogue is currently published in 19 countries in global sense. Vogue publication life in Turkey started in March 2010. Although Vogue has been published in many countries after many foreign fashion magazines, has made a difference in fashion magazine. Having a policy of publishing in world standards by keeping the cultural characteristics of the countries it publishes in the forefront, the magazine seeks to create a different style in Turkey. The designer, photographer and model who are in contact with the cultural texture of Turkey are trying to create a vision for the future with their search for models. The magazine is a prestige element for the professional groups in the field of fashion. Vogue has made an important place in the history of Turkish fashion with fashion photographs published since its publication in Turkey. In other words, our fashion magazine has the effect of a Vogue magazine in terms of quality.