İngiliz sinemasında Thatcher politikalarının yansımaları ve sorunları
The reflections and problems of Thatcher politics in British cinema
  1. Tez No: 485856
  2. Yazar: EBRU BEYAZIT APTOURACHMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAGIP TARANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
İngiltere'de 1979-1990 yılları arasındaki sürece işaret eden Margaret Thatcher'ın iktidarda olduğu süre de, uygulanan neoliberal politikalar aracılığıyla İngiltere'de neredeyse hayatın her alanında kapsamlı değişimler yaratan anlaşılması gereken önemli bir tarihsel dönemdir. Öyle ki bu dönem, İngiliz toplumunu geri dönülmez biçimde dönüştüren bir sürece işaret etmektedir. Bu yıllarda neoliberal politikaların Amerika ve İngiltere'de eş zamanlı ve etkin bir şekilde uygulanması ve uluslararası düzeyde teşvik edilmesi; neoliberalizmin 1991'e kadar devam eden Soğuk Savaş dönemindeki kamplaşma ortamında ABD yanlısı olan ülkelerde yayılmasına neden olmuş ve bu şekilde küresel sonuçlar da yaratmıştır. İngiltere özelinde yaşanan Thatcher Dönemi'nin İngiliz toplumu üzerinde olduğu kadar İngiliz Sineması üzerinde de önemli etkileri olmuştur. Sinema alanını düzenlemeye yönelik yasal uygulamalar sektörde yapısal, biçimsel ve mali değişiklikler yaratırken; topyekün toplumu dönüştürmeye yönelik uygulamalar sinemada tematik farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Güçlü bir belgesel geleneği olan İngiliz Sineması bu neoliberal uygulamaları ve bunların sıradan insan üzerindeki etkilerini uzun bir süre kapsamlı bir şekilde irdelemiştir. Bu çalışma bütünsel olarak İngiliz Sineması'nı ve sinemanın söz konusu politik dönemle olan ilişkisini ele almaktadır. Bunu yaparken, ilk önce Thatcher döneminde uygulanan politikaların İngiliz toplumunda meydana getirdiği değişiklikler ele alınacaktır. Daha sonra bu liberal uygulamaların İngiliz sinemasında yarattığı mali, yapısal değişiklikler ve etkileri incelenecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise toplumda yaşanan ekonomik ve sosyal değişiklerin İngiliz sineması tarafından nasıl ele alındığı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In Great Britain the years of Margaret Thatcher between 1979 and 1990 is an important historic period that should be understood because of crucial changes took place in every part of life under the neoliberal policies. Also, these years represent a process that irrevocably transforms British society. The application of liberal policies simultaneously by the UK and the USA and been encouraged in international level resulted in expansion of liberalism in pro-USA countries under the Cold War which ended in 1991 division atmosphere and it created global consequences. As a result of such policies, the Thatcher made important impact on the British Cinema as much as in the society. In this context, while regulations regarding cinema led to structural, stylistic and financial changes in the field, policies aiming radical changes in the society brought to light thematic differences in the British cinema. Therefore, with strong documental tradition, the British cinema has broadly scrutinised the impact of liberal policies on ordinary people for a long time. This study mainly will look at the British Cinema and its relation with the policies of Thatcher era. By doing that, first the impacts on policies that were applied throughout Thatcher years will be discussed. Following this, the financial and structural changes and its effects occurred as a result of liberal policies will be examined. The third part of the study will analyse how the British cinema has dealt with the economic and social changes that took place in the society.