Türkiye Hentbol Federasyonu'nun idari ve mali yönden incelenmesi ve yeniden yapılanma önerileri
- Tez No: 48613
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
97 ÖZET Çalışmamızda Türkiye Hentbol Federasyonu' ııuıı mevcut idari ve mali yapısının bir analizi yapılmış ve çıkan sonuç doğrultusunda yeniden yapılanma modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Hentbolün dünyadaki ve Türkiye'deki tarihi gelişimi üzerinde durulduktan sonra mevcut federasyonun çalışma şekli ve teşkilatlanma modeli incelenmiştir. Yapılan teşkilatlanma ve çalışmalardaki başarının bir göstergesi olan istatistiki bilgiler derlenmeye çalışılmıştır. Haliyle bu istatistiki verilerden çıkan sonuç yeniden yapılanma önerilerinde etkili olmuştur. Çalışmamızın daha sonraki safhalarında örnek ülke olarak aldığımız Almanya ve Fransa'da hentbolün yapısı ve işleyişinin bu ülkelerin başarılarına olan etkisi incelenmiştir. Buradan ortaya çıkan tablo ile Türkiye Hentbol Federasyonu'nun mukayesesi yapılmıştır. Çalışmamızın son aşaması olarak; Türkiye Hentbol Federasyonu'nun mevcut yapısı ve örnek ülkelerdeki teşkilat yapısının incelenmesinin bir neticesi olarak yeni bir yapılanma modelinin nasıl olabileceği üzerine görüş ve tekliflerimiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY In our study, we analysed the current structure of management and economics concerning Handball Foundation of Turkey and tried to make up the reconstruction model according to the results. After studying the historical development of Handball in Turkey and all over the world, we researched for working style and form of organization of the foundation. In the further steps, we studied the form of handball in Germany and France and its effects on marketing. On the other hand we compared the difference between Turkey and these countries. As a result, we have introduced some thoughts and views about the reconstruction and the current structure of the foundation.