Öncelikli spor dallarının tesbiti ve tesis politikası: Şanlıurfa uygulaması
  1. Tez No: 48614
  2. Yazar: ALİ GÜREŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Spor, her çağda olduğu gibi çağımızda da en önemli olgulardan biridir. Spor, insana yapılan bir yatırım olduğundan ülkeler spora büyük önem vermişlerdir. Ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmeyi anayasa ile teminat altına alarak kalkınma planlarında, hükümet programlarında spora yer ayırmışlardır. Sporun kitlelere götürülmesinde toplumun spora bakış açısı, bu konudaki düşünce yapısı ve sporla ilgili değer yargılarını gözönünde bulundurmak gerekmektedir. Başarının sağlanması ve geliştirilmesi için, ayrıca iklim, bedeni yetenek ve maharetler, tesis hizmet kolaylıkları da dikkate alınarak yörelere uygun öncelikli spor dallarının seçilmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Şanlıurfa bölgesinde halkın spora yatkınlığı ve öncelikli spor branşları tesbit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada; öncelikli spor branşlarıyla eğitim seviyesi, cinsiyet durumu, yaş kategorileri, işçi-memur durumu, yerli olan ve yerli olmayan halk gibi sosyolojik parametreler arasındaki ilişki incelenmektedir. Hızla gelişen Şanlıurfa bölgesinde spora eğilim oldukça yüksektir. Bunun yanında lisanslı olarak spor faaliyetine katılım çok düşük olmamakla birlikte yetersizdir. Genelde en fazla eğilimin futbol branşına olup, eğitim seviyesi yükseldikçe salon sporlarına olan ilginin arttığı tesbit edilmiştir. Bunun sonucu olarak bölgede öncelikle futbol, voleybol, basketbol, atletizm, güreş vb. spor dallarında yetenekli sporcuların yetişebilmeleri için yeterli potansiyelin mevcut olduğu tesbit edilmiştir. Ancak bölgede spor salonları ve yüzme havuzlarının yetersizliği, futbol sahalarının sayısal fazlalığı, salon sporlarına karşı ilgiyi düşürmekte, olumsuz yönde etkilemektedir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sport is one of the most important phenomeno in our time as it was throughout the ages-Mations have always attached a great deal of importance to sport because it is include sport in their development plansand government constitutions, which gonrantee the creation of physically and mentally healthy generation. It is necessary take into consideration evaluation of community related with sport, opinion of community to sport and construction of their thoughts about this subject in order to be taken sport to groups. Besides, it is necessary to be chosen privileged sport branches, appropriate to regions, and encouragement of them, by being taken climate, physcal capacity and skills, also facilities in foundation, service into consideration in order to be ansured and developed of success. In this study, skill of people in Şanlıurfa to sport and privileged sport branches have been tried to be established. In surveys, the relation among sociological parameters like privileged sport branches, education level, sex, age, categories, warker-emploque status income levels are to be axamined. Tendency to sport in Şanlıurfa region, which develops rapidly, is quite high. Nevertheless, participation for sport activity as a person who has bachelar's degree is not too low, but is insufficient. Usually the most tendency is for football branch. Also, in individual sports, the fact that interest shows variation of branches according to income levels is to be seen. As a result of this, in that region, that a potential that talested sportsmen will be able to be trained in the sport branches, especiall, like football, basketball, volleyball, wrestling, atletic... etc., has existed is to be observed. 75However, in this region, inadequacy of indoor sport saloons and the swimming pools, exess of football areas are to be on the decrease the interest for indoor sports and are to effecft them in a negative way. 76