جهود العلماء الكرد في الفقه واصوله في القرن الخامس عشر الهجري في كردستان العراق
Kuzey Irak kürt alimlerinin fıkıh ilmine katkıları (Hicri XV. asır )
- Tez No: 486303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Hicrî XV. Asırda Kürt Âlimlerin Fıkıh ve Fıkıh Usûlü ile İlgili Çalışmaları”isimli bu çalışma, hicrî on beşinci yüzyılda Kürt ulemasının özellikle fıkıh ve usûlu'l-fıkıh alanındaki çabalarını kapsamaktadır. Önsöz, giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşan bu çalışma, Kürt ulemasından bir bölümünün biyografisi ve fıkha dair görüşlerini ihtiva etmektedir. Önsözde konunun önemi ve seçilme nedeninin yanı sıra benzer çalışmalara yer verilmiştir. İki alt başlıktan oluşan giriş kısmının birinci alt başlığında konu başlığında geçen kavramlar açıklanmıştır. İkinci başlıkta Kürtler'in tarihi ve inşa ettikleri medreseler aracılığıyla islamî ilimlere katkıları ve İslam tarihinin farklı dönemlerinde yetiştirdikleri önemli şahsiyetler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerde ise hicrî on beşinci yüzyılda gayret ve eserleriyle sıyrılmış çağdaş Kürt simalarının tanıtılmasına gayret edilmiştir. Bu çalışmada, Kürtlerin ileri gelen şahsiyetlerine ait biyografik bilgiler, araştırmacıları aşağıda verilen sonuçlara ulaştıracaktır. -Kürt milleti İslam âlemine birçok âlim kazandırmış ve İslamî İlimlerin gelişimine güçlü bir katkı sunmuştur. Ayrıca Kürt bilginlerin özellikle fıkıh ve fıkıh usûlü alanında önemli katkıları, bilim dünyasının dikkatini çekmeye değer önemli çalışmaları ve İslamî ilimler alanında payları vardır. Çalışma, araştırma neticesinde elde edilmiş bulguların ve önerilerin sunulduğu sonuç bölümü ve yararlanılan kaynakları barındıran kaynakça ile son bulmaktadır. Umarım bu mütevazı çalışmam ile bahse konu âlimlerin çalışma ve çabalarına yakışır bir katkı sunmuş olurum. Yüce Allah'tan İslam dinine, âlimlerine ve İslamî ilimlere hizmet konusunda beni başarılı kılmasını dilerim. Anahtar kelimeler : "Hicrî XV. Asırda Kürt Âlimlerin، Fıkıh ve Fıkıh Usûlü ile .Kürt milleti ،KUZEY IRAK KÜRT
Özet (Çeviri)
The paper shows the fingerprint of some Kurdish scholars in religious matters, especially Fiqh in the 15th Hijri Century. It also sheds light in their biography. The paper consists of the introduction and four more chapters. The introduction is about the reasons for choosing the topic and the objectives of the paper. The content of the paper also pay attention to the role of Kurds in spreading Islamic sciences. Many famous scholars in various stages have worked in the field. Then the political and religious issues in the 15th century are dealt with and their importance are focused on. During research on some famous scholars, the paper concludes that the Kurds served Islam in many religious aspects. Also, Kurdish religious men have a lion's share in serving the religion, i.e. Islam. The paper ends with the conclusions arrived throughout the research and the list of references used in the paper. I hope my work will take a good position in the great culture of Islam and Kurds will be proud of it. KEYWORD: the 15th Hijri Century , Iraqi Kurdistan , Efforts of Kurdish scientists , Islamic jurisprudence and its origins