İlk ve ortaokullarda veli baskısı 'müdür ve öğretmen görüşleri'
The pressure of parents at primary and secondary schools 'the opinions of managers and teachers'
- Tez No: 486359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, ilk ve ortaokullarda görev yapmakta olan okul müdürleri ve öğretmenlerin veliler tarafından baskı görüp görmediklerini, eğer böyle bir baskı varsa kendilerini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Betimsel çalışma olarak nitelendirdiğimiz bu araştırma 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı'nda İstanbul ili Kartal ilçesinde bulunan 10 okul müdürü (5 ilkokul müdürü, 5 ortaokul müdürü) ve 10 öğretmen (5 ilkokul öğretmeni, 5 ortaokul öğretmeni) ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, okul müdürlerinin ve öğretmenlerin hissettikleri veli baskısına ilişkin görüşleri alınmıştır. Verilerin toplanması, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak bir görüşme formu geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile çözümlenip yorumlanmıştır. Analiz gerçekleştirilirken, yapılan görüşmelerin deşifreleri okunmuş; tema ve kodlar belirlenmiştir. Bu kapsamda beş tema ve beş kod belirlenmiştir. Oluşturulan bu tema ve kodlar çerçevesinde araştırma bulgularının analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen belli başlı sonuçlar şunlardır: Öğretmenler velilerden daha çok notlar ve ödevler konusunda baskı görürken, müdürler bunu daha çok istedikleri öğretmene ve sınıfa kayıt yaptırma, sınıf veya öğretmen değiştirme yönünde yaşamaktadırlar. Velilerin yönetici performans değerlendirmelerine katılmalarını müdürler baskı unsuru olarak görmezken, öğretmenler bunun müdürleri üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etmektedirler. Hem müdürler hem de öğretmenler Alo 147 MEB İletişim Hattı'nın gereksiz kullanımlarının olduğunu ifade ederken, öğretmenlerin büyük kısmı bu hattı üstlerinde veli baskısı oluşturabileceğini belirtmişlerdir. Diğer yandan öğretmenler velilerle karşı karşıya kaldıkları durumlarda üstlerinde hissettikleri baskıyı aile ve sosyal yaşamlarına daha çok yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to find out whether primary and secondary school teachers and managers undergo pressures from the parents; if so how they are effected by this pressure. This descriptive research has been realized in Kartal, İstanbul interviewing with 10 school managers (5 primary school managers, 5 secondary school managers) and 10 teachers (5 primary school teachers, 5 secondary school teachers) in 2015 – 2016 Educational Year. In this research, the opinions of teachers and managers on parents pressure were obtained. Gathering data has been realized by using semi-structured interview technique. To this end, an interview form has been developed by asking fort he professionals views. Data has been analyzed and interpreted by using“content-analysis technique”. During the analysis, the decodes of the interviews have been read, 5 themes and 5 codes have been determined by the researcher. Within these themes and codes, the analysis of the finding has been realized. Here are some fundamental results of the research: While teachers have parents' pressure about the homeworks and grades, managers generally feel this pressure about enrolling in the school or changing children's class or teacher. While managers do not think that parents' participation to“managers performance evaluation”is a pressure factor for themselves, teachers think that this participation is a pressure factor on their managers. Both managers and teachers expressed that ALO 147 MEB Communication Line is used unnecessarily by the parents, also teachers stated this line can be a pressure factor forn themselves. On the other hand, mostly teachers reflect their feelings and stres to their social and family life.