Çağımızdaki sosyal adaletsizliğin tarihsel boyutu
The historical dimension of our era's social injustice
- Tez No: 486401
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, çağımızdaki sosyal adaletsizliğin tarihsel kaynaklarını incelemek ve sosyal adaletin insan hakları ve insanın değeriyle ilişkisini göstermektir. Bu ilişkiyi gösterebilmek için, araştırmanın ilk bölümünde bazı filozofların düşüncelerinden yararlanılarak, insanın neliği ve buna bağlı olarak insanın değeri temelinde insan haklarının ne olduğu anlatılmıştır. İkinci bölümde, sosyal adaletsizliğe insan hakları açısından bakılmış ve insan hakları ile sosyal adalet arasındaki ilgi incelenmiştir. Üçüncü bölümde de, ulusal ve uluslararası düzeyde sosyal adaletsizliğin tarihsel kaynakları incelenmiş ve insanların yaşamını nasıl doğrudan doğruya etkilediği gösterilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise, sosyal adaletsizliğin azaltılması için devletlerin neler yapabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the historical origins of social injustice and to point out how social justice is related to human rights and the value of the human being. In order to display this relationship, in the first chapter, starting from the relevant views of a number of philosophers, we examine the question of what the human being is; and based on this concept, we examine what human rights are in connection with the value of the human being. In the second chapter, social injustice is reviewed from the aspect of human rights and the relationship between human rights and social justice is examined. In the third chapter, the historical origins of social injustice on national and international levels are investigated and the attempt is made to show its direct impact on people's daily lives. The conclusion part of the study focuses on what governments can do to minimize social injustice.