Kısa film yapım süreci ve bu sürecin festival ödüllerine olan etkisi
Short film product process and its influence on festival awards
- Tez No: 486402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma Türkiye'de üretilmiş kısa filmlerin üretim sürecini ve bu sürecin festival yarışma ödülleriyle olan bağını incelemektedir. Bu değerlendirmeyi yapabilmek için Türkiye'de belli bir düzenliliğe, bilinirliğe ve güvenilirliğe erişmiş olan ulusal nitelikli üç festival-yarışmada (İFSAK Kısa Film Yarışması, İzmir Kısa Film Festivali, Akbank Kısa Film Festivali) finalist olan filmlerin demografik özellikleri incelenmektedir ve bu inceleme sonucunda da kazanılan festival-yarışma ödülleri arasındaki bağ sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the production process of short films produced in Turkey and its relation to the festival competition awards. In order to make this assessment, the demographic characteristics of the films which have been finalists in three national festivals in Turkey (IFSAK Short Film Competition, İzmir Short Film Festival, Akbank Short Film Festival) that have a certain level of regularity, reputation and reliability are examined. The correlation between the film production process and the awards is further investigated.