Sinemada görsel efektlerle mekânın ve tarihin yeniden üretilmesi: Fetih 1453 Filmi
Visual effects reproduction of the places and history in the cinema: Fetih 1453 Movie
- Tez No: 486404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar yazılımları ile yaratılan görsel efektlerin sinemada sıkça kullanılması, sinemanın“doğadaki gerçekliği”kusursuz bir şekilde yeniden-üretmesi anlayışını değiştirmiştir. Görsel efektler, bir filmin hikâyesini anlatma etkisini arttırabildiği gibi canlı ve cansız nesnelerin, mekânların, çekilmesi çok zor veya güç olan sahnelerin, sanal ortamda üretilmesine de imkân tanır. Özellikle kültür endüstrisi ile ortaya çıkan tarihsel tür filmleri de görsel efektlerle sanal mekân yaratımından yararlanmaktadır. Özel efektlerin kullanımı ile birlikte de filmin anlatım etkisinin arttığı görülmektedir. Çalışmada hem yaşanmış tarihin hem de tarihin geçtiği dönemin, mekânların yeniden-üretilmesi konusunda Fetih 1453 filmi örnek olarak seçilmiş; tarihin yeniden-üretilmesinde egemen ideolojinin, sinema aracılığı ile toplumla buluşturulması ve tarihi mekânların simülasyon olarak üretilip seyirci tarafından tamamen gerçekmiş gibi algılanması bu film üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The technological develpoment and the use of visual effects created by the computer programs has completely changed the way the cinema industry's reproduction of nature's actualities. While visual effects boost the effect of the story telling of the movie, it also makes possible the virtual production of living and non-living things, places and the very difficult parts. The creation of virtual stages through visual effects is especially used in historical movies, re-emerging by the effect of cultural industry. It is highly noticable that the use of special effects increase the effect of the story telling of the movie. In this work, the movie“Fetih 1453”was chosen and examined as sample in regards to the reproduction of the historical event and the places as it happened. The reproduction of the history and the introduction of the popular ideology to the public via movie industry; The audience's perception of the simulated historical places as if real were all studied over this film.