İnsan haklarını belirleme sorunu ve 'Barış hakkı'
The problem of determining human rights and 'The Right to peace'
- Tez No: 486405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTTALİP ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsan haklarının temelde insanların insansal olanaklarını gerçekleştirebilmeleri için gerekli koşullar olduğu düşünüldüğünde, savaşlarla, açlıkla ve yoksullukla çevrelenmiş günümüz dünyasında çoğunluğun bu olanakları gerçekleştiremediği aşikârdır. Dünya genelinde insan hakları alanında yaşanılan sorunların büyük bir kısmının nedeni yerel ve uluslararası savaşlardır. Savaşların olmadığı durumun adı ise“barış”tır; ama bu anlamıyla“barış”eksik bir kavramsallaştırmaya karşılık gelir. Çünkü ulusal ve uluslararası alanda gerçek barışın sağlanabilmesinin ön koşulu, herkesin insan haklarının tam olarak korunduğu bir dünya durumunun oluşturulmasıdır. Bu çalışmada, farklı düşünürlerin görüşleri“insan hakkı”ve“bir durum”ayırımından hareketle karşılaştırılmış ve barışın temel insan haklarından birisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda barışın bir insan hakkı olmadığı, insan hakları dediğimiz evrensel etik ilkelerin, insanların değerli eylemlerde bulunabilmeleri için gerekli koşulların -tüm insanlar için ve yeterince- hayata geçirilmiş olduğu durumun adı olduğu yargısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that human rights are essential conditions for devoloping the human opportunities of the human beings, it is a clear that the majority is deprived of this opportunities in today`s world which is surrounded by wars, hunger and poverty. The main reasons of the problems experienced across the world in the issue of human rights are local and international wars. The case when there is no war is called `peace`, however; with this meaning, the word of `peace` corresponds to an incomplete conceptualization. The prerequisite for ensuring local and international peace is to create a world in which human rights are completely safeguarded. In this study, thoughts of various thinkers on these subjects have been compared and contrasted from the starting point of distinction between“a human right”and“a situation”, and whether peace is one of the fundemantal human rights has been discussed. As a result of this evaluation, it has been concluded that peace is not a human right, but just the name of a situation in which human rights, as universal ethical principles, have been adequately put into practice as the necessary conditions of performing valuable action for all human being.