İnanç turizmi kapsamında İmam-ı Birgivi Türbesi'ni ziyaret eden kadınların inanca ilişkin beklenti ve deneyimlerinin analizi
Analysis of the expectations and experiences of women visiting the Imam-ı Birgivi Shrine in the scope of religious tourism
  1. Tez No: 486485
  2. Yazar: HAVVA GÖZGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜNLÜ KÜÇÜKALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada inanç alanlarını ziyaret eden kadınların seyahat beklentileri ve deneyimleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı Kadın ziyaretçilerin inanç alanlarındaki inanca ilişkin beklentilerini ve deneyimlerini betimsel analiz yöntemiyle saptamak ve değerlendirmektir. Araştırmada öncelikle ilgili literatür taranarak yapılandırılmış bir soru formu oluşturulmuştur. Ardından İzmir'in Ödemiş ilçesinde yer alan İmam-ı Birgivi Türbesi'ni ziyaret eden 50 kadın ile yapılan yüz yüze görüşmeler derlenerek analiz edilmiş ve bulgular saptanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre kadın ziyaretçilerin birçoğunun inanç alanlarını dini nedenlere ziyaret ettikleri ve Tanrı'dan maddi ve manevi yaşamlarını güzelleştirecek beklentiler içine girdikleri görülmüştür. Kadın ziyaretçilerin birçoğunda dini ve kültürel, tarihi beklentiler birlikte görülmüştür. Dini amaç gütmeden sadece ziyareti farklılık, stres atmak için gelen ziyaretçilerin sayısı nispeten çok daha azdır. Kadın ziyaretçilerin birçoğu ziyaretlerinden memnun kaldıklarını manevi, sosyal ve psikolojik olumlu deneyimler edinmiştir ve kadın ziyaretçilerin birçoğu mutluluk, huzur ve maneviyat gibi rahatlatıcı deneyimler yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
This research tried to point out travel expectations and experiences of women visiting sacred places. The aim of study is to figure out and evaluate the expectations and experiences of the women in the religious places by means of descriptive analysis. First of all, in the research, a structured questionnaire was created by searching the related literature first. Then face-to-face interviews with 50 women who visited Imam-i Birgivi Shrine in Ödemiş district of İzmir were compiled and analyzed and the findings were defined. According to the results of the survey, the majority of women visited by religious motivation, religious sites, and entering into anticipations that would enhance God's material and spiritual life. In most of the women, religious and cultural, historical expectations were seen together. Except for religious purpose, it is relatively much less than the number of woman visitors who come for difference and to blow off steam. Many of the women participants have expressed that they are satisfied with their travelings, they experienced spiritual, social and psychological positive experiences. Most of the women participants had experience relaxing experiences such as happiness, peace and spirituality.