Power and resistance: The Hunger Games trilogy as a social criticism
Güç ve direniş: Sosyal eleştiri modeli olarak Açlık Oyunları üçlemesi
  1. Tez No: 486484
  2. Yazar: GÖKÇEN ERALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Suzanne Collins'in dünya çapında büyük bir ilginin odağı olan Açlık Oyunları Üçlemesi, felaket sonrası Kapitol'da yaşayan ayrıcalıklı grup tarafından yönetilen bir ülkeyi betimler. Kapitol yönetimi en üstün güçtür ve üçleme boyunca yönetici sınıfın önemini korumak ve sürekliliğini sağlamak için yasaklar uygular. Okuyucular, sürekli baskı ve gözetim altında tutma yöntemiyle vatandaşlarını ülkenin en ücra köşelerde bile kontrol edebilen bir güce şahit olurlar. Katniss'in Açlık Oyunları'nda Kapitol'ün kurallarını bozmasını ve buna rağmen hayatta kalmayı başarmasını gören ve Kapitol'ün yanlışlarının zaten farkında olan halk, Kapitol'ün değiştirilemeyen bir güç olmadığını görür. Katniss'in Panem halkında yol açtığı direniş kıvılcımı zamanla büyür ve Katniss isyanın öncüsü olarak devrim savaşında görev alır. Bu tezde, gençlerin hayatta kalabilmeleri için birbirleriyle savaştıkları ve ülkenin ayrıcalıklı insanlarının onları zevkle izledikleri bir toplum modeli analiz edilerek, Collins'in diğer insanların çektikleri eziyetlere karşı kayıtsız kalan toplumu ve totaliter hükümetlerin sebep olduğu savaşların toplumu insanlıktan uzaklaştırmalarını eleştirmesi günümüz toplumlarına benzetilmiş, güç ve direniş başlıkları altında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Suzanne Collins' trilogy The Hunger Games which has turned out to be a worldwide phenomenon, the setting is a post-apocalyptic country newly recovered from a disaster, and ruled by a group of privileged people living in the Capitol. The Capitol is the supreme power that enforces its orders and restrictions in order to preserve the importance and well being of the ruling class throughout the story. The readers encounter a far-reaching citizen control and a great oppression caused by the cruel government of the Capitol via the means of constant surveillance and observation. After seeing Katniss being able to break the rules of the Capitol in the Games and still survive, the people who are already aware of the flaws of the Capitol see it no more as unchangeable. The spark Katniss gives to the citizens of Panem becomes bigger in time; she becomes“the face of the rebellion”eventually leading a revolutionary war. Each society and individual has a certain attitude towards power and reacts rather differently. In the thesis, I aim to demonstrate an analysis of a dystopian society in which children are forced to fight against each other to survive, and the privileged people of the country watching them for pleasure, as a portrayal of present state of global society, which appears to be indifferent to the sufferings of other people.