Türkiye'de liman işletmelerinde emniyet önlemleri üzerine bir inceleme
An analysis on safety precautions port operations in Turkey
  1. Tez No: 486504
  2. Yazar: AYŞE DANACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma hayatında her işin özelliklerine göre riskleri bulunmaktadır. Her sektörde olduğu gibi liman faaliyetleri sırasında limanın türüne ve elleçlenen yüke bağlı olarak farklı riskler bulunmaktadır. Limanlarda yapılan operasyonlar, elleçlenen yükler ve kullanılan makinelerin her biri tehlike oluşturabilecek özelliktedir. Bu nedenle limanda çalışanların tehlikelerin bilincinde ve eğitimli personel olması çok önemlidir. Meydana gelebilecek kazalar, hem çalışana hem de işverene, maddi ve manevi zarar vermektedir. Kazalar oluşmadan önce önlemek için pek çok kanun, yönetmelik ve sözleşme mevcuttur. Fakat çalışanların emniyetli çalışma kültürüne sahip olması en az kanun ve yönetmelikler kadar gereklidir. Liman yönetimlerinin limandaki riskleri tespiti ve gerekli çalışmalarda bulunması kaza riskinin en aza indirilmesini sağlamaktadır. Emniyet kurallarına uymak ve operasyonların prosedürlere uygun yapılması liman içinde kaza gibi istenmeyen olayların önlenmesi açısından önemli bir konudur. Limanlar çalışanlarını kaza riskinden korumak için eğitimler düzenlenmekte, çalışanların koruyucu malzeme kullanılması ve kurallara uyması sağlanmaya çalışılmaktadır. Tüm bu çalışmalar kaza olmadan engelleyebilmek için yapılmaktadır. Tez çalışması kapsamında iş güvenliği açısından limanlar incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, işveren veya işveren vekillerinin anket, yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular ve yüzyüze görüşmelerle limanda yapılan emniyet çalışmalarına yaklaşımını belirlemek ve çözüm olabilecek görüşleri tespit etmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda yapılan değerlendirmelere göre anket ve açık uçlu soruların sonuçlarının birbirini desteklediği görülmüştür. Sonuç olarak, araştırmanın dört hipotezinden üçü doğrulanmış, birisi desteklenmemiştir. Liman çalışanlarında motivasyonun iş emniyeti açısından önemi yöneticiler tarafından bilinmektedir. Çalışanların kazalar için önlem önermeleri yöneticiler tarafından beklenmektedir. Ancak, beklentilerin aksine iş sağlığı ve güvenliği konusunda geri bildirimlerin yetersizliği ortaya çıkmıştır. Bu durumda, çalışanlar ile yöneticiler arasında iletişim ve diyalogun artması pek çok sorunun çözümü için ilk adımı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In work life, every job has risks according to its characteristics. As in every sector, there are different risks during the harbor operations depending on the type of port and the cargo handled. The operations carried out at the harbors, the loads handled and the machines used are all capable of creating danger. For this reason, it is very important that the employees of the port are aware of the hazards and are trained personnel. The accidents that may come to the fair, both the employee and the employer, cause material and moral harm. Many laws, regulations and contracts exist to prevent accidents before they occur. However, it is necessary for employees to have a safe working culture as much as the laws and regulations. The port administrators are in charge of identifying the risks in the port and taking necessary actions to minimize the risk of accidents. Compliance with the safety rules and proper operation of the procedures is an important issue in terms of preventing unintended events such as accidents in the port. Trainings are being organized to protect port employees from accident risk and employees are being encouraged to use protective materials and comply with the rules. All these work is done to prevent the accident without accident. Within the scope of the thesis study, ports were tried to be examined in terms of job security. In the scope of the study, it was tried to determine the approach of the employer or employer's representatives to the safety studies conducted by the questionnaire, semi-structured open-ended questions and face to face interviews, and to determine the possible solutions. According to the results of the study, it was seen that the results of the questionnaire and open ended questions support each other. As a result, three of the four hypotheses of the study were confirmed, and one was not supported. The motivation in the harbor workers is known by the managers because of the job security. Precautionary proposals for workers accidents are expected by the managers. However, the lack of feedback on the health and safety of unemployed workers has arisen. In this case, increasing communication and dialogue between employees and managers will be the first step in solving many problems.