Şener Şen'in rol aldığı filmlerde halk kültürü unsurlarının kullanımı
The use of folk culture functions in Şener Şen films
- Tez No: 486535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Toplumsal yapının en önemli birleştirici öğesi kültürdür. İçerdiği muhteva ile temsil ettiği topluma özel bir statü kazandıran bu haliyle de onu diğerlerinden ayrıştıran kültürün, korunması, kollanması ve yaşatılması ilgili toplumun yarınları açısından ciddi değer taşır. Kültürün korunması adına onun adapte olabilme yeteneği etrafında yaşam alanı bulduğu gerek sözlü gerek yazılı ve gerekse görsel bir kısım türün gözden geçirilmesi, bu türlerde kültürün ne oranda, ne şekilde yer bulduğunun tespiti yönündeki adımlara da gereken önem verilmelidir. Yukarıdaki ifadelerden hareketle çalışmamızda kültür-sinema ilişkisi genelinde Şener Şen'in rol aldığı beş komedi filminde kültürel unsurların kullanımı Sedat Veyis Örnek'in“Köy-Kent Monografisi”çalışma planı etrafında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is the most important unifying element of social structure. The cul- ture that distinguishes him from others by the state that the society he represents with the content that he has conferred on him has given a special status is of great importance for the future of the society concerned. In order to preserve the cultures, it is necessary to attach importance to the steps to determine whether the cultures find their place in the culture, whether they find a living space around the ability of adapting, verbal, written and if necessary visual. In our work with the above expressions, the use of cultural elements in the five comedy films in which Sener Sen played a role in the culture-cinema relation was examined around Sedat Veyis Örnek's“Village-City Monograph”work plan.