Kadın girişimciliği: Erzurum ilinde bir uygulama
Women entrepreneurship: a survey in Erzurum province
  1. Tez No: 486536
  2. Yazar: DUYGU TULAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA SENA TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum ilinde faaliyet gösteren kadın girişimcilerin profilini ortaya koymak, girişimcilik faaliyetlerini etkileyen faktörleri ve sorunlarını araştırmaktır. Bu amaçla çalışma; kadın girişimcilerin işletmelerini kurarken, yönetirken ve kurduktan sonra karşılaştıkları problemleri; iş kurma ve yönetme süreçlerinde ailelerinden, çevrelerinden ve çeşitli kuruluşlardan destek alma durumlarını; iş ve aile hayatı arasındaki karşılıklı etkileşimi, rol çatışması yaşama durumlarını ve bölgede kadın girişimciliğini destekleyen koşullar konusunda algı düzeylerini incelemektedir. Ayrıca kadınların girişimcilik faaliyetini etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Saha araştırması kapsamında Erzurum il merkezinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 200 kadın girişimciye anket uygulanmıştır. Saha araştırması kapsamında toplanan veriler öncelikle tanımlayıcı istatistikler, frekans tabloları, ortalama değerleri ile değerlendirilmiştir. Kadınların girişimcilik faaliyetini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla açımlayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen açımlayıcı faktör analizi için altı faktör önerilmektedir: işletme yönetiminde zorluk, rol çatışması, destekleyici çevresel koşullar, ataerkil toplumsal yapı, sosyo-ekonomik durum. Bu altı faktörün toplam varyansa yaptığı katkının %55,927 olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the profile of women entrepreneurs in Erzurum province and investigate the factors and problems affecting their entrepreneurial activity. With this aim study examines the problems women entrepreneurs encountered at start-up phase, managing their business and after becoming an entrepreneur. Support from family, networks and various institutions, received at start-up phase and managing the business; interactions between family and work life; experienced role conflict; perceptions on supportive environmental conditions in the region are also discussed. Factors affecting women's entrepreneurial activity are investigated. An exploratory survey is carried out among 200 women entrepreneurs from various sectors in Erzurum province. Collected data is initially evaluated by descriptive statistics, frequency tables and mean values. Then exploratory factor analysis is carried out to put forward the factors affecting entrepreneurial activity of women. Six factors are offered for the exploratory factor analysis: difficulty in managing the business, role conflict, supportive environmental conditions, patriarchal social structure, socio-economic profile. These six factors together accounted for 55,927% of the total variance.