The model of integrated 24-hour centers for Istanbul: The night time economy approach
İstanbul için 24-saatlik merkezlerin entegre modeli: Gece ekonomisi yaklaşımıyla
- Tez No: 486551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ALKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gece Ekonomisi 19.Yüzyılda aydınlatma ve raylı sistem teknolojisinin gelişmesi ile beraber, Avrupa da ortaya çıkmıştır. Sokak aydınlatmaları daha önce erişilmez ve tehlikeli olan alanları gece boyunca erişilebilir hale getirip ve yeni bir ekonomi türü yani gece ekonomisini ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra raylı sistemlerin de gelişmesi ve varış-kalkış sefer saatlerine istinaden gece fonksiyonlarının bulunmasını gerektirmiştir. Gece ekonomisi tüketim odaklı bir yapıya sahip olduğu için plancılar ve ekonomistler açısından önem taşıyor. Günümüzde, gece ekonomisi farklı ekonomik faaliyetleri yok sayarak alkol ve eğlence odaklı bir ekonomi türü haline gelmiştir. Hal bu ki gece ve gündüz ekonomisinin farkını azaltacak olan faaliyetler, hem insanların yaşam kalitesini arttırması, hem de kent ekonomisine faydalı olması beklenmektedir. Bu tezin amacı, 24 saat aktif olup, birbirine bağlı olan merkezlerden oluşan, bir model üretmektir. 24 saatlik merkezler gece boyunca kentin farklı alanlarına erişimi toplu taşıma aracılığıyla kolaylaştırıp, aynı zamanda suç oranlarını da kente karma kullanım ve çeşitlilik kazandırarak azaltmasını sağlayacaklar. Gece ve gündüz arazı kullanım farkını azaltmak, farklı gurupların insanlarını şehir alanlarına cezbederek kentsel alanlara canlılık kazandıracaktır. Böylece her kentsel alan herkesin her zaman ve her yerde ondan faydalanabilecek bir özelliğe sahip olması beklenmektedir. Bu 24 saatlik merkezlerin olmaması, gündüz çalışan insanların, gündüz tesislerine ulaşamamaları veya gece 22 den sonra erişim ve güvenlik gibi sorunlar ile karşılaşmalarına sebep olabilir. Gündüzleri uzun saatler çalışan veya ev-iş arası mesafeleri uzun olan insanlar için, 24 açık süpermarket tesislerin bulunması gibi avantajlar sunmaktadır. Daha fazla iş olanakları ve yatırımcıların daha fazla kazanabilmeleri, 24 saatlik şehirlerin ekonomik avantajlarından sayılır. Bu çalışma İstanbul için 24 saatlik model olarak potansiyel sahibi olan merkezlere odaklanmıştır. Araştırmalar İstanbul'un hem ekonomik hem de sosyal açıdan gece ekonomisine ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Uzun çalışma saatleri ve tedarikçi fonksiyonların erken kapanma saatleri gece ekonomisi kapsamında en öne çıkan sorunları oluşturmaktalar. 24 saatlik merkez potansiyeli taşıyan alanlar insanların gece boyunca Twitter üzerinden paylaşan konumların toplam sayılarına ulaşmak metodu ile belirlenmiştir. Tweetmap bu paylaşımlara son 6 saat için ulaşabilmeyi sağlayan bir veri tabanıdır. Verilerin toplanması Kasım 2016 da, rasgele seçilen günlerden oluşan, haftanın 7 gecesinde, İstanbul'un farklı ilçelerinden paylaşılan konumları, Tweetmap üzerinden takip etme ile gerçekleşmiştir. Bu konumlar, gece 24 ile sabah 5'e kadar, her saat başı, son bir saatin toplan konum sayılarını gösterecek şekilde, haritalanmışlardır. Konumların toplam adetlerinin, frekanslarını göz önünde bulundurarak, İstanbul'un gece boyunca en popüler olan ilçeleri belirlenmiştir. Her ilçe farklı özelliklere sahip olan farklı semtlere sahiptir. Bu sebeple, bu semtlerin mevcut fonksiyonları ve ekonomik yapıları modeli oluşturabilmek için araştırılmıştır. İstanbul için seçilen merkezler kentin eski ve yeni ticaret ve tarihi merkezler ile uyumlu konumlardır. Kentin Avrupa yakasının batısında bulunan yeni gelişme alanları, merkezi alanlardan daha az bir potansiyel taşıyorlar. Anadolu yakasının doğusunda ise konut ve ofisten oluşan dokusu yüzünden, çok zayıf bir gece ekonomisine sahiptir. Erişilebilirlik ve karma kullanım, planlama sürecinin en önemli etkenleridir. Merkezler işlevlerine göre 3 temel bölgeye ayrılmaktalar. Bu bölgeler merkezi alan, yeni gelişme alanları ve ulaşım alanlarından oluşuyorlar ve her bölge farklı merkezlerden oluşmaktadır. Merkezi alan, eğlence, alışveriş ve kültür faaliyet alanı olarak, yeni konut ve ofis gelişme bölgesi ise, sadece gündüz ihtiyaçlarını karşılayacak fonksiyonları bulunduran alan, ve ulaşım alanları ise havalimanı ve otogardan oluşup ve sadece yolculara hitap eden faaliyetlerinin geliştirmesi öngörülmüştür. Tüm merkezler toplu taşıma araçları ile birbirine bağlı olacaklar. Bu yönde metro ve metrobus hatları gece saat 24, sabah saat 6'ya kadar, her saatte bir sefer yapmaları öneriliyor.
Özet (Çeviri)
Night Time Economy (NTE) emerged by lighting and railway technology development in the 19th century in Europe. By street lighting, inaccessible and dangerous places became accessible at night and made a beginning to new economy type named Night Time Economy. Additionally, railway developments and train arrival-departure schedules made some night facilities essential. NTE is important for planners and economists because of its consumption based economy nature. Nowadays, NTE is generally an alcohol based leisure activity time by ignoring possibility of other economic activities. However, activities which could reduce the difference of night and day activities are expected to improve the welfare and life quality of citizen, as well as, economic benefits of any urban area. The aim of the thesis is to suggest a model of connected centers which are active 24-hours. 24-hour centers are assumed to increase accessibility to different parts of city during the night by public transportation; as well as, decrease crime rates by providing mix use and diversity. Reducing day and night land use differences invites more people from different groups and this mixture of people brings vitality to urban spaces. By this way, any urban area might become a place that everyone can get advantages of facilities at anytime and anywhere. The shortage or lack of these 24-hour centers might bring some difficulties forward such as insufficiency of urban facilities for working people and inability of enjoying day time urban spaces, inaccessibility to most of public transportation systems of city after midnight, and unsafe and dangerous streets after 10 PM due to mainly drinking based night economy. For working people who have long journeys from work to home, providing facilities to meet the daily demands such as supermarkets is another advantage of 24-hour cities. More job opportunities and more income sources for investors are the economic benefits of 24-hour cities. The study is focused on Istanbul's potential urban centers for developing 24-hour model. Studies show that Istanbul, economically and socially, has a potential for night economy. Long working hours and early closing hours of supplemental function are the most highlighted problems through nigh economy. The method used for recognition of potential 24-hour centers in Istanbul is based on check-in numbers made by people at night through Twitter. Tweetmap is a database platform for accessing the check-in places for the last six hours. Data collecting is done by tracking check-in numbers based on different places in Istanbul during the nights of random week-nights in November 2016 by using the Tweetmap platform. These centers are mapped for each night of week for every one hour from 12 PM to 5AM. Total numbers of check-ins show the most popular districts at night according to frequency of check-ins. Each district has the different neighborhoods which has different features. These centers are sorted according to their accessibility by public transportation, function and affordability. Thereby, the current functions and economic structure of these centers are studied in order to develop 24-hour centers model. Night centers in Istanbul are compatible with old and contemporary business and historical centers of the city. New development areas of western side of the city have less potential rather than the central parts. Also, the Asian side of the city experiences a poor night life according to its resident and office texture. Accessibility and mix use are the main keys for planning process. The centers are classified according to their main functions. Three central area, new development area and transfer hub regions are defined. Each area has some sub centers. Central area is defined as entertainment, shopping and cultural activity center, second area consists of two new development areas for both residents and offices which are suggested to provide only day-time facilities and the last area has the Airport and Bus Terminal inside, which is suggested to give service only for passengers. All centers would be connected by public transportation network. Thereby, Metro and Metrobus lines would work once an hour after midnight until 6 AM.