Kamusal sanatın toplum üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi Taksim ve Göztepe Parkı örneği
Evaluation of public art effects on society cases of Taksim and 60th Anniversary Goztepe Park
- Tez No: 486587
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ZEREN GÜLERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kamusal mekanlar, toplumun ve bireylerin bir arada bulundukları ve sosyalleştikleri, her türlü sosyal ve kültürel sınıftan, farklı gruplardan, birbirlerinden çok farklı özelliklere sahip insanların bir araya geldiği mekanlardır. Kamusal mekanlar, kentlerin oluşumu sürecinde önemli rol oynamışlardır. Sanat eserlerinin günlük yaşama ve kamusal yaşam alanlarına dâhil edilmesiyle insanların çevreye duyarlılıkları ve farkındalıkları gelişir. Bu mekanlarda insanlar birbiri ve çevre ile etkileşime geçerler. Yaşam kalitesi insanların kentsel çevre ile etkileşiminin bir sonucudur. Bu etkileşimi arttırmanın ve onunla beraber yaşam kalitesini yükseltme yollarından biri sanatı kamusal mekanlarda uygulamaktır. Bu mekanlar, kent toplumunun istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda faydalanabileceği kamuya yönelik alanlardır. Bunlar, tarihsel ya da çağdaş mekanlar olarak, zaman içerisinde kent kültürüyle bütünleşerek öne çıkmakta ve kent kimliğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public spaces are places where societies, individuals come together and socialize. It is a platform which bring social, cultural classes, ethnic groups and all different parts of society all together. Especially public spaces have played essential role in the formation process of the cities. Individuals perform their socio-cultural experiences through activities within these physical urban environments. In this sense, establishment of the society takes place in open public spaces where the relationship between individuals and society is supported by the physical environment. Dealings of human with urban environment results in quality of life of people in urban areas. Studies show that open public spaces and the activities operated in these areas are important urban environment factors that supply the quality of life. However, today, both the quantity and the quality of open public space tends to decline.