Dynamic response characteristics of the Fatih Mosque in Istanbul estimated from earthquake data
İstanbul Fatih Camii'nin dinamik özelliklerinin deprem verileri ile belirlenmesi
- Tez No: 486663
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapı sağlığı izleme, yapıların zamana bağlı değişen dinamik özelliklerini tanımlamak ve mevcut hasarları tespit etmek amacı ile yapıların kesintisiz olarak izlendiği bir sistemdir. Yapı sağlığı izleme tarihi yapıların korunması, onarılması ve güçlendirilmesi için gerekli çalışmalarda kullanılacak olan modal özelliklerini belirlemek için kullanılan yaygın bir metottur. Tarihi yapıların korunması modern hayatın külltürel yaşamında oldukça önemlidir. Bu kültürel mirasların korunması için, tarihi yapıların yapı sistemi özellikleri ve mevcut hasarlarının belirlenmesi önemlidir. Fatih Camii ve Külliyesi 1463 ile 1470 yılları arasında Fatih şehri fethettikten kısa bir süre sonra inşa edilmiş olup İstanbul'daki en önemli eserlerden biridir. Bu çalışmada, Fatih Camisinde kaydedilmiş dört yıllık deprem verisi işlenmiştir. Fatih Camii izleme sistemi 13 adet ivmeölçer ve 4 adet tilt-metreden oluşmaktadır. Her ivmeölçer 3 kanallı olup 2013 yılında 100 Hz, 2013'ten sonra ise 200 Hz ile değiştirilmiş olup bugün de halen aynı frekansta faaliyet göstermekledir. Dört yıllık dönem boyunca, camii Richter ölçüsünde büyüklükleri 2,1 ile 6,5 arasında değişen 160'dan fazla deprem deneyimlemiştir. Fakat bu deprem verisine bazı kısıtlamalar uygulanmış (düşük sinyal-gürültü oranı, bütün cihazlar tarafından kayıtlanmamış, mesafe ve büyüklük değerleri vs.) ve böylece hepsi analizlerde kullanılmamıştır. Bununla beraber, veri tabanı büyüklük, mesafe ve azimuta bağlı fonksiyonlar olarak gruplandırılmıştır. Elde edilmiş veri tabanı frekans alanı ve mod şekilleri tekniklerini Matlab'de geliştirilen kodlar kullanılarak analiz edilmiştir. Zemin-yapı etkileşimi ve rijit yapı titreşimlerinin yapının dinamik davranışına etkisi incelenmiştir. Son olarak, yapıdaki mevcut hasarlar dalga ulaşım hızı ve zamanı araştırarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural Health Monitoring (SHM) enables continuous recording of the dynamic response of a structure and analysis of its time-varying dynamic characteristics for condition and ultimately damage assessment. SHM is increasingly used for the estimation of dynamic behavioral characteristics of historical structures, which is vital for conservation, repair and strengthening. For the preservation of the architectural heritage, a crucial element in our present-day culture, the historical constructions need to be identi ed both in terms of their structural system and present damages. The Fatih Mosque in Istanbul is part of a larger complex. The rst mosque was built soon after the conquest of Constantinople between the years 1463 and 1470. After 1766 earthquake the rst mosque collapsed. The present mosque built in 1771 and is one of the most signi cant monuments in the city. In this study, the four-year monitoring data (2013-2016) recorded by the Fatih Mosque Structural Health Monitoring System is analyzed. The vibration monitoring system in the Fatih Mosque consists of thirteen three-component accelerometers and four two-component tilt-meters.During the four year period, the mosque experienced more than 160 earthquakes whose magnitudes varied between 2.1 and 6.5 in the Richter scale. A database of recordings suitable for further analysis is created by applying selection criteria for number of recording stations, signal to noise ratio, epicentral distance and earthquake magnitude. The data is uniformly processed using computer codes developed in MATLAB. Time domain and frequency domain characteristics of structural response are studied with the help of recorded earthquakes in the structure. Additionally presence of soil-structure interaction and rocking; and variations in wave travel times are investigated.