A comparison study between 1D and 2D site response analyses based on observed earthquake acceleration records
Gözlenen deprem hızlanma kayıtlarına göre 1D ve 2D site müdahale analizleri arasında karşılaştırma çalışması
- Tez No: 760744
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dinamik site tepki analizi, belirli sitenin yer hareketlerine tepkisini tepki spektrumları biçiminde tahmin etmeye çalışmak için site özelliklerini ve dinamik hareketleri kullanan bir tekniktir. Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul Acil Müdahale ve İstanbul düşey kayıt ağları (Ataköy, Fatih ve Zeytinburnu) ivme istasyonları tarafından, Mw=6.5, 24.5.2014 Gökçeada ve Mw=5.9, 19.5.2011 Kütahya depremlerinde kaydedilen en büyük yatay ve spektral ivmeler arasındaki karşılaştırmaya bağlı olarak tek-boyutlu ve iki-boyutlu saha davranış analizleri arasındaki farkı değerlendirmektir. Bu çalışmada, İstanbul Mikrobölgeleme Projesi kapsamında yerinde jeofizik, jeoteknik ölçümler ve laboratuvar deneylerine dayalı olarak kayma dalgası hız profilleri belirlenmiştir. . Ölçüm yöntemleri ve çevresel koşullar nedeniyle belirsizlikler içeren bulunmuş kayma dalgası hız değerleri, 1 boyutlu saha tepki analizi ile kaydedilen ve hesaplanan spektral ivmeler arasında en iyi eşleşmeleri elde etmek için bir iyileşyirme şeması kullanılarak yeniden değerlendirilmiştir. Bu yenilenmiş kayma dalgası hızı profilleri daha sonra Kuzey-Güney ve Doğu-Batı yönlerinde zemin yüzeyindeki en büyük ve spektral ivmeleri modellemek için 1B ve 2B saha tepki analizleri için kullanılmıştır. Sonuçlar, hesaplanan PGA ve SA değerleri modellenmesinde iyileşme olduğunu göstermektedir. Son olarak, bu çalışmanın bir diğer odak noktası olarak, bazı IRRN istasyonlarının iki ana yönünde ana sondaj kuyularının etrafındaki farklı simetrik boşluklar ayrı ayrı modellenerek, 2B analizler için yatay mesafenin saha tepkisi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, genel olarak, yatay mesafe ile saha tepkisi arasında hiçbir ilişki tanımlanamayacağını göstermektedir. Hesaplanan SA ve kaydedilen değerler arasında en iyi anlaşmayı elde etmek için her kuyu için optimal bir ara mesafe bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dynamic site response analysis is a technique that uses site characteristics and dynamic movements to attempt to predict the response of the specific site to ground motions in the form of response spectra. The main objective of the present work is to evaluate the difference between the one-dimensional and two-dimensional site response analysis, based on the comparison among the peak ground and spectral accelerations recorded by Istanbul Rapid Response Network (IRRN) and three Istanbul vertical array stations (IGVA) including Ataköy, Fatih and Zeytinburnu stations, during the Mw=6.5, 24.5.2014 Gökçeada and Mw=5.9, 19.5.2011 Kütahya earthquakes with the calculated accelerations by the 1D and 2D site response analyses. In this study, shear wave velocity profiles were determined based on insitu geophysical, geotechnical measurements, and laboratory tests within the Istanbul Microzonation Project. The shear wave velocity values, which are subject to some uncertainties due to some measurement methods or environmental conditions, are re-evaluated using a revision scheme to obtain the best matches between the recorded and calculated spectral accelerations by 1D site response analysis. These modified shear wave velocity profiles are later used for 1D and 2D site response analyses which in North-South and East-West directions to model peak ground and spectral accelerations on the ground surface. The results show the improvement of the calculated PGA and SA values. Finally, as another focus of this study, by modelling different symmetric spacing around the main boreholes separately in two main directions of some IRRN stations, the influence of horizontal distance on site response was investigated for 2D analyses. The results show that, in general, no unique relationship can be defined between the horizontal distance and the site response. There is an optimal spacing for each soil profile to obtain the best agreement between the calculated SA and the recorded value.