A new approach ın energy consumptıon based routıng protocol for WSN
Kablosuz algılayıcı ağları için enerji tüketimi tabanlı yönlendirme protokolüne yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 486707
  2. Yazar: ALI ADNAN WAHBI ALWAFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVAD RAHEBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarının kümelenmesi, enerji verimliliğini elde etmek için etkili bir yaklaşımdır. Kümeleme tabanlı yönlendirme protokollerinde, kümeler, ağdaki tüm algılayıcı düğümlerinden küme başları seçerek ve daha sonra her düğümü en yakın küme başlığına tahsis ederek oluşturulur. Ana dezavantajı, ağ üzerinde küme baslarının dağıtımında herhangi bir kontrolün bulunmamasıdır. Dengesiz kümeler oluşturma sorununa ek olarak, hemen hemen tüm yönlendirme protokolleri belirli bir uygulama kapsamı için tasarlanmıştır ve tüm uygulamaları kapsamamaktadır. Bu tezde, yeni bir protokol hazırladık, bulanık mantık Mamdani yöntemini en iyi küme başlarını bulmak ve dengeli kümeler oluşturmak için kullandık. Bulanık için iki girdi, enerji ve mesafe kullandık. Çıktı için, küme başının olasılık değerini, ve algılayıcıları yönlendirmek için Genetik Algoritma kullandık. Bu yeni protokol, dengeli küme oluşturmak, küme iç alanlarını en üst düzeye çıkarmak, ağ ömrünü uzatmak, ve ana alıcıda alınan toplam veri paket sayısını maksimuma çıkarmak açısından diğer küme tabanlı protokollere göre daha fazla enerji verimliliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Clustering wireless sensor networks is an effective approach for achieving energy efficiency. In clustering-based routing protocols, clusters are formed by electing cluster heads among all sensor nodes in the network and then allocating each node to the nearest cluster head. The Distribution of cluster heads over the network is uncontrollable, that is the main disadvantage. In addition to the problem of forming unbalanced clusters, almost all routing protocols are intended for a specific application scope, and could not cover all applications. In this thesis, we prepared a new protocol as follows, we used the fuzzy logic Mamdani method for finding the best cluster heads and forming balanced clusters. We used two input for fuzzy, energy and distance. For the output, we used the probability value of the cluster head, and for routing the sensors we used the Genetic Algorithm. This new protocol has more energy efficiency compared to other cluster-based protocols in terms of creating balanced clusters, maximizing cluster internal areas, extending network lifetime, and maximizing the total number of data packets received in the sink.