Unified electronic medical record in Libya
Libya'da birleştirilmiş elektronik tıbbi kayıt
- Tez No: 486708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURIY ALYEKSYEYENKOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Birleşik Elektronik Tıbbi Kayıt (UEMR) kavramı, hekimlerin bilgilendirilmiş bir geçmişi temel alarak teşhis ve tedavide yardımcı olabilmesi için gelecekteki başvurular için elektronik olarak her ziyarette hasta bilgilerini tutmayı amaçlamaktadır. Üstelik, UEMR sağlık yönetimi hizmetleri için kısa ve uzun vadeli planlama ve sağlık hizmetleri stratejileri geliştirmek için gerekli verileri sağlar. Bu araştırmada, UEMR kavramı, Libya sağlık kurumlarının kabul edilebilirliği ve uygulanması için araştırılmıştır. UEMR, tıbbi görüntüler ve tanı metinleri gibi klinik bilgileri ve kayıt. Sistemin avantajları ve dezavantajları ile birlikte çeşitli sağlık kaydı kavramları gözden geçirilmektedir. UEMR'yi kullanmanın faydaları arasında verimliliği artırmak, raporlamayı kolaylaştırmak ve hastanın memnuniyetini artırmak da yer alırken, operasyon masraflarını artırmak, tıbbi hatalar ve eğitim gereksinimi UEMR'e eşlik eden dezavantajların bir parçası olarak düşünülmektedir. Vaka incelemesi, dört unsuru içeren davranış niyeti modeli aracılığıyla Libya sağlık kurumlarındaki profesyonellerin UEMR'ye kabulünü ölçmektedir; algılanan yararlılık, algılanan tehdit, algılanan kullanım kolaylığı ve sosyal etki. Literatürde, 188 katılımcı tarafından alınan bir anket aracılığıyla 28 gösterge belirlenmiştir. Sonuçlar, konseptin kabul edilebilirliğini gösteren UEMR katılımcıları arasında 75.61% kabul oranı göstermektedir. Ayrıca, Libya için sistem için gerekli olan farklı klinik ve idari fonksiyonları içeren bir UEMR prototipi tasarlanmıştır. Çalışma, UEMR'nin Libya'da geliştirilmesi ve uygulanması için sonuç ve tavsiyeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of Unified Electronic Medical Record (UEMR) aims mainly to maintain patient's information at every visit in an electronic form for future reference, which can assist physicians perform diagnosis and treatment based on an informed history. Moreover, UEMR provides the necessary data for healthcare management to develop short and long-term planning, and strategies for healthcare services. In this research, the concept of UEMR is researched for acceptability and implementation for the Libyan healthcare institutions. The UEMR include clinical information, such as medical images and diagnosis texts. Several health record concepts are reviewed, along with the advantages and disadvantages of the system. Increasing productivity, facilitating reporting and increasing patient's satisfaction are among the benefits of using UEMR, while increasing operation costs, medical errors and training requirement are considered part of the disadvantages that accompany UEMR. The case study measures the acceptance of the professionals in Libyan healthcare institutions towards UEMR through the behavioural intention model, which contains four elements; perceived usefulness, perceived threat, perceived ease of use, and social influence. Twenty-eight indicators are identified from the literature through a questionnaire taken by 188 participants. The results show an acceptance rate of 75.61% among the participants for UEMR, indicating good acceptability of the concept. Furthermore, a UEMR prototype is designed for Libya incorporating different clinical and administrative functions that are required for the system. The study provides conclusions and recommendations for UEMR development and implementation in Libya.