Energy efficient dynamic virtual machine allocation with cpu usage prediction in cloud datacenters
İşlemci kullanım tahminiyle enerji verimli dinamik sanal makine yerleştirmesi
  1. Tez No: 486732
  2. Yazar: GÖKALP URUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnternet kapasitesinin ve servislerinin son zamanlardaki hızlı artışı bulut bilişim ihtiyacının da hızla artmasına sebep olmaktadır. Bulut temelli bilgi depolama ve işlemci gereksinimi bulut sağlayıcıların kendi platformlarını ve tesislerini en iyi şekilde kullanmalarını zorunlu hale getirmektedir. Tesislerin ve ekipmanların en iyi şekilde kullanılabilmesi için enerji tüketiminin azaltılması ve servis anlaşmalarının belirli bir seviyede tutulması gerekmektedir. Dinamik sanal makine yerleşmesi ve taşınması bu hedefe ulaşmada kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemin en iyi şekilde uygulanabilmesi için fiziksel makine kaynak kullanım oranlarının sürekli gözlemlenmesi ve tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, fiziksel makine işlemci kullanım oranlarını tahmin ederek enerji tasarrufu ve servis kalitesi sağlayan yeni bir dinamik sanal makine yerleştirme ve taşınma yöntemi sunmaktayız. Önerdiğimiz yöntem, LRAPS, fiziksel makinelerin geçmiş işlemci kullanım bilgilerine bakarak gelecekte gerekecek işlemci kullanım oranını tahmin etmeye çalışmaktadır. Daha sonra bu tahmin kullanılarak normal yükleme değerinin üstünde ya da altında olan fiziksel makineler tespit edilmektedir. Eğer bir makine aşırı yüklenmişse, o makinede bulunan bazı sanal makineler servis anlaşmasını bozmamak için uygun olan diğer fiziksel makinelere taşınır; eğer bir makine az yüklenmişse, o makinede bulunan bütün sanal makineler enerji tasarrufu sağlamak için uygun olan diğer fiziksel makinelere taşınır. Yöntemimizin performansını ve etkinliğini görmek için kapsamlı simülasyon deneyleri gerçekleştirdik. Simülasyon deneyleri yöntemimizin uygulanabilir olduğunu, enerji tasarrufu yapmanın yanı sıra servis anlaşmasını sağladığını da gösterdi.
Özet (Çeviri)
With tremendous increase in Internet capacity and services, the demand for cloud computing has also grown enormously. This enormous demand for cloud based data storage and processing forces cloud providers to optimize their platforms and facilities. Reducing energy consumption while maintaining service level agreements (SLAs) is one of the most important issues in this optimization effort. Dynamic virtual machine allocation and migration is one of the techniques to achieve this goal. This technique requires constant measurement and prediction of usage of machine resources to trigger migrations at right times. In this thesis, we present a dynamic virtual machine allocation and migration method utilizing CPU usage prediction to improve energy efficiency while maintaining agreed quality of service levels in cloud datacenters. Our proposed method, called LRAPS, tries to estimate short-term CPU utilization of hosts based on their utilization history. This estimation is then used to detect overloaded and underloaded hosts as part of live migration process. If a host is overloaded, some of the VMs running on that host are migrated to other hosts to avoid SLA violations; if a host is underloaded, all of the VMs in that host are tried to be migrated to other machines so that the host can be powered off. We did extensive simulation experiments using CloudSim to evaluate the efficiency and effectiveness of our proposed method. Our simulation experiments show that our method is feasible to apply and can significantly reduce power consumption and SLA violations in cloud systems.