TiO2 based dye sensitized solar cells obtained by sol-gel method
TiO2 bazlı boyaya duyarlı güneş pillerinin sol-gel yöntemi ile elde edilmesi
  1. Tez No: 486763
  2. Yazar: ZİKREDDİN KEREM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapılan bu çalışmada; titanyum dioksit filmler,spin kaplama tekniğiyle farklı sayıda ve peryodik olarak (beş, on ve onbeş döngü) filorun katkılı kalay oksit kaplı camın üzerine kaplandı. Kalınlığın ve dut, kök boyası ve eozin y gibi üç farklı boyanın, boya duyarlı güneş pilinin verimliliğine etkisi araştırıldı. Filmler X-ışını kırınımı, UV-görünür bölge absorpsiyonu ve atomik kuvvet mikroskopu kullanılarak karakterize edildi. Boya duyarlı güneş pilinin oluşturulması sürecinde, boyanın tekrar üretilmesi için, indirgenme, yükseltgenme reaksiyonlarını içeren elektrolit çözeltisi çalışma elektrodu ve karşıt elektrod arasına yerleştirildi. Üretilen boya duyarlı güneş pilinin fotovoltaik dönüşüm performans parametreleri standart test koşulları altında ölçüldü. En iyi dönüşüm verimliliği dut boyası ile boyanan en kalın filmde elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, spin-coatedtitanium dioxide films weredeposited with different coatings cycles(five cycles, ten cycles, fifteencycles) on fluorine-doped tin oxide coated glass substrates.The effects of thickness and different dyes on the efficiency of dye sensitized solar cells (DSSCs) were investigated with applying three different sensitizer dyes which are black mulberry (morusnigra), madder (rubiatinctorum) fruits, and eosin y .The TiO2 films were characterized by X – Ray diffraction (XRD), UV– Visible and Atomic Force Mikroscopy (AFM).In the process of forming the DSSCs structure,, the electrolyte solution containing redox reactions for the regenerating of the dye was deposited between the working electrode and the counterelectrode.The photovoltaic conversion performance parameters of the fabricated DSSC were measured under standart test conditions.The bestconversion efficiency was obtained for the thickest TiO2 film that loaded with black mulberry dye.