Fabrication of multilayer dye-sensitized solar cells
Çok katmanlı boya duyarlı güneş hücrelerinin fabrikasyonu
- Tez No: 486762
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, farklı foto anot yapılarına sahip olan boya duyarlı güneş pilleri (DSSC), ilave titanyum-katmanları uygulanarak üretilmiştir. Boya duyarlı güneş hücrelerinin foto anot bileşenleri P25 tozu, titanium tetraklorit, and titanyum izopropoksit 'den elde edilmiştir. Numuneleri duyarlı hale getirmek için Rutenyum bazlı N719 boyası kullanılmıştır. Sandviç güneş pili yapısını tamamlamak için platin kaplı karşı elektrot ve iyodür redoks elektrolit kullanılmıştır. Güneş pillerinin yapısal, morfolojik, optik ve elektriksel özelliklerini belirlemek için X-Işını Kırınımı (XRD), Atomik Kuvvet Mikroskopisi (AFM), UV-VIS-NIR spektrofotometrisi ve akım-gerilim ölçümleri yapılmıştır. Güneş pillerinin dönüşüm verimliliği, foto anodun çok katmanlı yapısıyla geliştirilmiştir. En iyi verimlilik, değeri arasında çoklu kompakt bir titanyum dioksit katmanı ve ilave son iyileştirme katmanı içeren güneş hücresiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dye sensitized solar cells (DSSCs) with different photoanode structures were fabricated by applying additional titania-coating. Photoanode components of the DSSCs were obtained from P25 powder, titanium tetrachloride, and titanium tetraisopropoxide. Ruthenium-based N719 dye was used to sensitize the photoanodes. A Platinum-coated counter electrode and iodide redox electrolyte were used to complete the sandwich structure of the DSSCs. X-Ray Diffraction (XRD), Atomic Force Microscopy (AFM), UV-VIS-NIR Spectroscopy, and current-voltage measurements were carried out to determine structural, morphological, optical, and electrical properties of the DSSCs. The conversion efficiency of the DSSCs were improved by introducing multilayers to the photoanode. The best efficiency was achieved with the DSSC which consisted of multi-compact titanium dioxide layers and a post-treated top layer of titanium dioxide.