Sudan fotoelektrokimyasal yöntemle hidrojen elde edilmesi için elektrot geliştirilmesi
Electrode development for hydrogen production from water by photoelectrochemical method
  1. Tez No: 486785
  2. Yazar: FATİH TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, farklı sıcaklıklarda (30, 40, 50 ve 60 °C) p-tipi Cu2O nano küplerin ZnO üzerine elektrokimyasal olarak çöktürülmesiyle ZnO/Cu2O hazırlanmıştır. İlave olarak, difenilfosfinoaminoasetikasit ve biprimidin ligandlarını içeren duyarlı boya özelliği gösteren Cu (I) fosfin kompleksleri ZnO yüzeyine kimyasal olarak kaplamasıyla ZnO/Cu (I) elektrotları elde edilmiştir. ZnO/Cu2O ve ZnO/Cu(I) fosfin elektrotlarının fotoelektrokimyasal hücrede suyun ayrıştırılmasındaki fotokatalitik performansı incelenmiştir. Cu (I) fosfin komplekslerinin yapıları FT-IR, 1H,31P NMR, UV-Vis spektrometresi ve fotolüminesans spektrometresi ile aydınlatılmıştır. Cu (I) fosfin komplekslerinin HOMO ve LUMO enerji seviyeleri dönüşümlü voltametri ile hesaplanmıştır. Farklı sıcaklıklardaki ZnO/Cu2O elektrotlarının kristal yapıları XRD analiziyle, flat band potansiyelleri Mott-Schottky ölçümüyle belirlenmiştir. ZnO/Cu2O elektrotları ve ZnO/Cu (I) kompleks elektrotlarının yüzey morfolojileri FESEM ile, suyun fotoelektrokimyasal ayrıştırılmasındaki fotokatalitik performansları EİS ve akım yoğunluğu-potansiyel ölçümleri ile incelenmiştir. Fotoelektrokimyasal hücrede, farklı sıcaklıklarda sentezlenen ZnO/Cu2O elektrotlar içerisinde ZnO/Cu2O 40 °C elektrodu ve Cu (I) fosfin kompleksleri içerisinde ZnO Cu(L2) elektrodu suyun ayrıştırılmasında en fotokatalitik elektrot olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ZnO/Cu2O was prepared by p-type Cu2O nano cube at different temperatures with electrochemical deposition (30, 40, 50 ve 60 °C) on ZnO. Additionally, ZnO/Cu(I) complex electrodes were obtained by contained diphenyl phosphinoaminoacetic acid and bipyrimidine dye sensitized Cu (I) phosphine complexes chemically coated on ZnO. The photocatalytic performance of ZnO/Cu2O and ZnO/Cu(I) complex electrodes had been investigated in photoelectrochemical cell on water splitting. Cu (I) phosphine complexes structure was elucidated by FT-IR, 1H,31P NMR, UV-Vis spectrometer and photoluminescence spectrometer. HOMO and LUMO energy levels of Cu (I) phosphine complexes were calculated by cyclic voltammetry. The crystal structure and flat band potential of ZnO/Cu2O electrodes synthesized at various temperature were determined by XRD and Mott-Schottky measurements, respectively. ZnO/Cu2O and ZnO/Cu (I) complex electrodes surface morphologies investigated by FESEM, photocatalytic performance of photoelectrochemical water splitting obtained by EIS and current density-potential measurements. ZnO/Cu2O 40 °C electrode among ZnO/Cu2O in various temperatures and ZnO/Cu(L2) electrode among ZnO/Cu (I) complex electrodes were determined as the most photocatalytic electrode on water splitting for photoelectrochemical cell.