Database optimization and tuning on MS SQL server
MS SQL sunumcu üzerinde veritabanı eniyileştirme ve ayarlama
  1. Tez No: 486798
  2. Yazar: SUZAN ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOMESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
MS SQL Server sorgu iyileştirme çalışmasında, sorguların yapısını ve nasıl çalıştığını anlayabilmek için indeks mimarisi incelenmektedir. Sorgu iyileştirme veri tabanı iyileştirme içinde oldukça önemlidir. Kullanıcılar sorguları iyileştirme için hata araması yaparken sorgunun veri tabanı içerisinde ulaştığı tüm detayları incelerler. Bu yüzden sorguların yavaşlama sebebi tespit edildikten sonra sorgunun iyileşmesini sağlamak aynı zamanda veri tabanını da iyileştirir. Bazı MS SQL Server'ın kendine ait özelliklerini kullanmakta sorunlu olan sorguları bulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu kullanılan özellikler sorgular için yararlı tavsiyeler verebilirler. Ayrıca, dinamik yönetim görünümleri, dinamik yönetim fonksiyonları ve istatistikler de sorunlu sorguları inceleme ve iyileştirme konusunda yardımcıdırlar.
Özet (Çeviri)
In the study of MS SQL Server query optimization, index architecture is examined to understand query structure and execution. Query optimization is important for database optimization because when users examine the query and try to optimize or tune the query, they have to check all details of database to understand the reason decrease. So when fixing problem increase query performance also increase database performance. Some MS SQL Server features help users to find the problematic queries and give some advices to fix them. In addition, some Dynamic Management Views, Dynamic Management Functions and Statistics can help to see the problems on the queries.