Optimizing green design of buildings using building information modeling
Binaların yeşil tasarımının yapı bilgi modellemesi kullanarak optimizasyonu
- Tez No: 486858
- Danışmanlar: DOÇ. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Binaların enerji performansı finansal katkılarından, çevresel ve sosyal nedenlerden ötürü yıllardır bir araştırma konusu olmuştur. Bütün bunlar, inşaat sektöründe bina enerji verimliliğinin arttırılması ve operasyonal maaliyetlerin düşürülmesi amacıyla yapılan bina enerji performansının analizinde bir eğilime sebep olmuştur. Yapı Bilgi Modellemesi'nden (YBM) faydalanarak, binaların enerji analizleri kağıt üstünde yapılmaktan çıkıp, içinde ana modelin ve dizayn alternatiflerinin kolaylıkla güncellenebildiği ve enerji performansı açısından değerlendirilebildiği bilgisayar yazılımlarına taşınmıştır. Yine de bir dizayn alternatifinin sadece enerji performansı onu seçmek için yeterli değildir. Bu dizayn alternatiflerini fizibilitelerini yaşam dönemi maaliyeti yoluyla değerlendirmek için ayrıca parasal açıdan da değelendirmek gerekmektedir. Bu araştırmanın asıl amacı bir konut binası için uzman görüşmeleri ve literatür taraması temel alınarak YBM ortamında oluşturulmuş dizayn alternatifleri arasından yaşam dönemi maaliyeti açısından optimum olan yeşil tasarıma ulaşmaktır. Bu araştırmanın sonunda elde edilecek bulgular, yatırımların, sonunda operasyonel maaliyetlerde büyük ölçüde düşüş meydana getirecek olan enerji ihtiyacını düşürmede büyük ölçüde etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma sonucunda elde edilen önemli katkılardan bazıları şunlardır: 30 yıllık servis periyodu boyunca bina enerji performansının yaşam boyu maliyet yöntemiyle değerlendirilmesi, projenin erken dizayn döneminde yapılan enerji bazlı gelişmelerin sağladığı önemli katkıların ortaya konuşu, ve şirketlerin enerji performans analizi için tercih edebileceği iki seçenekli (danışman aracılığıyla ya da şirket içi) çerçevenin önerilmesi.
Özet (Çeviri)
Energy performance of the buildings has been a subject topic for years due to many reasons such as financial benefits, environmental and social concerns. All these cause a tendency in the construction sector for analysing the energy performance of the buildings with the aim of increasing the energy efficiency of the building which eventually results in a reduce in the operational costs. Realising the benefits of Building Information Modeling (BIM), energy analysis of the buildings is shifted from being in a paper to a computer with the help the softwares in which the base model and the design alternatives can easily be updated and evaluated in terms of their energy performance. However, only energy performance of a design alternative is not enough to choose that alternative. These design alternatives should also be evaluated in terms of money to assess their feasibility using life cycle costing (LCC). The main aim of this research is to achieve an optimum green design in terms of LCC among the design alternatives for a residential project created in a BIM enabled environment based on both experts' opinion and literature review. The results obtained at the end of this research reveal how investments could have dramatic effects on reducing the energy need of the buildings which results in significant reduce in the operational costs. Among the major contributions of this research are the evaluation of energy performance in a 30-year service life using LCC; evidence for significant financial benefits for energy improvements in early design phase of the projects; and proposal of energy performance analysis frameworks for companies based on two options (either through consultancy or in-house).