Enerji etkin kampüs tasarımının yapı bilgi modellemesi tabanlı morfolojik analizi: Düzce Üniversitesi araştırma hastanesi bölgesi
Morphological analysis of energy-efficient campus design based on building information modeling (BIM): The case of Düzce University research hospital area
  1. Tez No: 961717
  2. Yazar: MERYEM BADUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TANRIVERDİ KAYA, PROF. DR. FİLİZ BAL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küresel ölçekte artan kentleşme ile birlikte enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik kavramları kentsel tasarım süreçlerinin önemli bileşenleri olarak kabul edilmektedir. Özellikle karmaşık ve çok fonksiyonlu yapı kümelerinden oluşan üniversite kampüsleri, enerji tüketiminin optimize edilmesi ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması açısından kritik çalışma alanlarından biridir. Bu bağlamda, kampüslerin mekansal organizasyonunu belirleyen kentsel morfolojinin, enerji performansı üzerinde önemli etkiler oluşturduğu öne sürülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, enerji etkin kampüs tasarımında morfolojik özelliklerin rolünü Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) tabanlı analizlerle bütüncül ve sistematik olarak değerlendirmektir. Çalışmada, öncelikle kent morfolojisi ve enerji etkin tasarım kavramları kapsamlı bir literatür taramasıyla ele alınmış, ardından BIM platformları üzerinden parametrik ve simülasyona dayalı analiz yöntemleri kullanılarak morfolojik parametrelerin kampüs enerji performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu çerçevede, BIM tabanlı yazılım araçları kullanılarak gerçekleştirilen analizler kapsamında, kampüs alanlarının güneşlenme, gölgeleme, rüzgar dinamikleri, mikroklima ve gün ışığı dağılımları değerlendirilmiş, enerji verimliliği açısından optimize edilmiş morfolojik düzenlemeler önerilmiştir. Araştırma bulguları, kampüs ölçeğinde morfolojik kararların, enerji etkinliğini belirleyen çevresel koşulları anlamlı biçimde etkilediğini ve BIM tabanlı analiz araçlarının bu etkileri görünür kılarak tasarımcılara yol göstermede etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Spesifik olarak, araştırma bulguları, kampüs ölçeğinde, yapıların yönlenmesi, yoğunluk ve kompaktlık oranları, açık yeşil alan kullanımı, yüzey-hacim ilişkileri gibi morfolojik parametrelerin enerji tüketimini belirgin biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarından hareketle, tasarımcılara, planlamacılara ve karar vericilere yönelik bir dizi politika önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the accelerating trend of urbanization on a global scale, energy efficiency and sustainability concepts are recognized as important components of urban design processes. University campuses, which consist of complex and multifunctional building clusters, are one of the critical areas of study in terms of optimizing energy consumption and ensuring environmental sustainability. In this context, it is argued that the urban morphology that determines the spatial organization of campuses has significant effects on energy performance. The primary objective of this study is to comprehensively and systematically evaluate the role of morphological characteristics in energy-efficient campus design using Building Information Modeling (BIM)-based analyses. In this study, the concepts of urban morphology and energy-efficient design were first assessed through a comprehensive literature review, followed by an examination of the effects of morphological parameters on campus energy performance using parametric and simulation-based analysis methods on BIM platforms. Within this framework, analyses conducted using BIM-based software tools evaluated the solar exposure, shading, wind dynamics, microclimate, and daylight distribution of campus areas, and proposed morphologically optimized layouts in terms of energy efficiency. The research findings reveal that morphological decisions at the campus scale significantly influence the environmental conditions that determine energy efficiency, and that BIM-based analysis tools are effective in guiding designers by making these effects visible. Specifically, the research findings reveal that morphological parameters such as building orientation, density, compactness ratios, use of open green spaces, and surface-to-volume ratios significantly affect energy consumption at the campus scale. Based on the research results, a series of policy recommendations are presented for designers, planners, and decision-makers.