OpenCL ile FPGA üzerinde güvenlik duvarının gerçeklenmesi
OpenCL implementation of firewall on FPGA
- Tez No: 486901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, bilgisayar ağlarında kullanılan güvenlik duvarlarının artan veri trafiğini gecikmesiz ve paket kayıpsız işleyebilmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla paralel programlamaya imkân veren OpenCL dili ile FPGA üzerinde paralel mimari ile bir güvenlik duvarı geliştirilmiştir. IPv6 paketleri için kural denetleme işlemleri FPGA üzerinde paralel olarak yapılmıştır. Ana bilgisayar tarafından ağdan alınan IP paketleri, paket filtreleme işlemi için FPGA'e yönlendirilmiştir. Kurallar ile paketler arasında eşleme olup olmadığını belirten bir karar dizisi FPGA'den ana bilgisayara döndürülerek IP paketlerinin iletilmesine veya bırakılmasına karar verilmesi sağlanmıştır. Yapılan çalışmada, IPv6 paketleri ile, 100 güvenlik duvarı kuralı için 1 milyon paket/saniyenin üzerinde bir işleme performansı elde edilmiştir. Bu çalışmanın neticesinde geliştirilen güvenlik duvarının daha gelişmiş ağ güvenlik cihazlarına temel oluşturması, özelleştirilmiş güvenlik duvarları için bir iskelet teşkil etmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is designed to allow the firewalls used in computer networks to handle increasing data traffic without delay and without losing packets. For this purpose, a parallel firewall architecture has been developed with the OpenCL language, which allows parallel programming. Rule checking for IPv6 packets is done in parallel on the FPGA. IP packets received from the network by the host are routed to the FPGA for packet filtering. A decision string indicating whether there is a match between the rules and the packets is returned from the FPGA to the host computer to decide whether to forward or drop IP packets. In the work done, with IPv6 packages, a processing performance of over 1 million packets / second was achieved for 100 firewall rules. As a result of this work, it is aimed that the developed firewall is the basis for more advanced network security appliances, which is a framework for customized firewalls.