Etik açıdan gebeliğin ikinci trimestr ve sonrasında sonlandırılması kararı: Doğum ve çocuk hekimlerinin tutumlarına ilişkin bir araştırma ile birlikte
The decision of the termination of the pregnancy at second trimester or later in an ethical context: With a research regarding the obstetricians and pediatricians attitudes
  1. Tez No: 486931
  2. Yazar: SELDA OKUYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÜLAY KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İkinci trimestr ve sonrasında gebeliğin sonlandırılması kararı çatışan değerler arasında seçim yapmayı gerektiren zor bir süreçtir. Perinatoloji alanında çalışan hekimler, prenatal tanı yöntemlerinin sonuçları doğrultusunda fetusta var olan ya da olma olasılığı bulunan herhangi bir anomali nedeniyle veya gebenin yaşamını veya yaşam kalitesini tehdit edici durum varlığında gebeliğin sonlandırılmasına karar verme sürecinde, çeşitli etik sorunlar/ikilemler/çatışmalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, kapsamında yer alan araştırma ile, ikinci trimestr ve sonrasında gebeliği sonlandırılmasına ilişkin karar verme sürecinde doğum ve çocuk hekimlerinin tutum ve yaklaşımlarını belirleyip tıp etiği açısından değerlendirmektir. Araştırma Mersin'de çalışan 55 doğum ve 55 çocuk hekimi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara uygulanan veri toplama formu sırasıyla“mesleki kimlik bilgileri”,“gebeliğin sonlandırılmasına dair etik sorunlar”ve“gebeliğin sonlandırılması kararında referans oluşturma”ve“vakalar”bölümlerinden oluşmaktadır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi Ki Kare testi, Spearman Rank korelasyon analizi kullanılarak yapılmış; istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05'in altı olarak alınmıştır. Araştırmamızın sonuçlarına göre, gebeliğin takibinde birlikte çalışan doğum ve çocuk hekimleri, gebenin/ailenin özerkliğine önem vermekte ve prenatal tanı yöntemlerini güvenilir bulmaktadır. Her iki disipline ait katılımcıların büyük çoğunluğu multidisipliner yaklaşımın uygunluğu yönünde görüş bildirmiştir. Bu bağlamda tek uzmanlık alanın karar vermesi yaklaşımından yavaş yavaş uzaklaşılarak sorumluluğun paylaşılması yoluna gidildiği, böylece daha güvenilir, daha doğru kararların verilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Decision-making regarding the termination of the pregnancy in the second trimester or later, is a difficult process which requires to make a choice between the conflicting values. Perinatologists face ethical dilemmas in the decision-making process regarding the termination of the pregnancy. Foundings of the perinatal diagnostics, such as possible or actual fetal anomalies which can be life-threatening or cause reduced life quality for the pregnant women is a determinating factor for the perinatologists. The aim of this study is to evaluate the attitudes and approaches of the obstetricians and pediatricians during the termination of the pregnancy from second trimester to delivery in the context of the medical ethics. The research was applied to 55 obstetricians and 55 pediatricians who are working in Mersin.“Professional identity information”,“ethical issues related to termination of the pregnancy”,“creating a reference in the decision of the termination of the pregnancy”and“cases”were questioned in the survey. The statistical evaluation of the data is done by the Chi square test and Spearman rank correlation analysis. Statistical significance level was taken less than 0.05. According to the results of our research, the obstetricians and pediatricians who worked together during the pregnancy follow ups, respect for the autonomy of the pregnant women and find prenatal diagnostics reliable. Moreover, the majority of the members of the both disciplines have expressed their opinion that multidisciplinary approach is more convenient. Therefore, it can be said that drawing away from one disciplinary approach to multidisciplinary approach which comes with the sharing of the responsibilities, is more reliable and leads to more correct decisions.