Adölesan idiyopatik skolyoz hastalarında bel asimetrisinin fotometrik ölçümler, vücut ölçüleri ve hasta memnuniyeti ile ilişkisi
The relationship between waist asymmetry and photometric measurements, body measurements and patient satisfaction in adolescent idiopathic sciolosis
- Tez No: 487026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bel asimetrisi özellikle AİS'li kızlarda ciddi bir kozmetik şikayet nedenidir. Çalışmamızın amacı, AİS hastalarında bel asimetrsinin, fotometrik ölçümler, vücut ölçüleri ve hasta memnuniyeti ile ilişkisini değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntem: 2017 yılı nisan ve ekim ayları arasında hastanemizin omurga hastalıkları polikliniğine başvuran 10-30 yaş arası çalışmamıza katılmayı kabul eden AİS hastaları çalışmaya dahil edildi. Hastaların radyolojik olarak ayakta PA skolyoz grafileri, eğilme grafileri, Lenke tiplendirmesi, Risser evrelemesi, Cobb açı ölçümleri, torasik gövde kayması (TTS), koronal denge (CB) ve pelvik oblisite(PO) ölçümleri yapıldı. Hastaların ayakta sırt fotoğrafları çekildi ve fotometrik ölçümleri yapıldı. Hastaların BMİ, BMİ% (persantil) ve bel/kalça çevresi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Cobb > 45° olan grupta bel yüksekliği açısı (WHA), Cobb ˂ 45° olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti(p ˂ 0.05). Cobb > 45° olan grupta gövde görünüm algı skoru (TAPS) değeri Cobb ˂ 45° olan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü(p ˂ 0.05). Cobb > 45° olan grupta kendi imaj /görüş skoru Cobb ˂ 45° olan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü(p ˂ 0.05). Düşük kilolu olan grupta WHA, yüksek kilolu olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti(p ˂ 0.05). Lenke tip 1 olan grupta WHA, Lenke tip 5 olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti(p ˂ 0.05). Kadınlarda bel/kalça oranı ˂ 0.8 olan grupta sağ bel açısı (RWA) bel/kalça oranı > 0.8 olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti(p ˂ 0.05). TAPS ve kendi imaj/görüş skoru ile WHA arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttu(p ˂ 0.05). TTS ile WHA, LWA ve RWA arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttu(p ˂ 0.05). CB ile WHA, LWA ve RWA arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttu(p ˂ 0.05). PO ile LWA, RWA ve WLDR arasında anlamlı negatif korelasyon mevcuttu(p ˂ 0.05). Sonuç: AİS 'de kozmetik şikayetlerden biri olan bel asimetrisi kilolu hastalarda dış görünüşe daha az yansımaktadır. Cobb açısı yüksek olan hastalarda WHA artışı ve gövde görünüş algısının bozulmuş olması, fakat bu parametrelerin yüksek kilolu hastalarda tam tersi bulunmasının skolyoz hastalığının kozmetik önemini yansıttğı sonucuna vardık. Fotometrik ölçüm yöntemlerin cerrahi kararı verirken Cobb metoduyla kombine olarak kullanılması hekimlere yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Waistline asymmetry is a serious cosmetic complaint, especially in girls with AIS. The aim of our study was to evaluate the relationship between waistline asymmetry, photometric measurements, body measurements and patient satisfaction in patients with AIS. Patients and Method: Between April and October of the year 2017, AIS patients who participated in the study between the ages of 10 and 30 who applied to our hospital's spine policlinic were included in the study. Measurements of PA scoliosis view, bending views, Lenke types, Risser staging, Cobb angle measurements, thoracic trunk shift (TTS), coronal balance (CB) and pelvic obliquity (PO) measurements were performed. Patients were photographed. BMI, BMI%(percentile) and waist/hip circumference measurements were performed. Results: In group with Cobb> 45 °, waist height angle (WHA) was significantly higher than Cobb ˂ 45 ° group(P ˂ 0.05). In group with Cobb> 45 °, trunk appearance perception scale (TAPS) value was significantly lower than group with Cobb ˂ 45 °(P ˂ 0.05). In group with Cobb> 45 °, self-image score was significantly lower than group with Cobb ˂ 45 °(p ˂ 0.05). In lower weight group, WHA was significantly higher than in overweight group(p ˂ 0.05). In group with Lenke type 1, WHA was significantly higher than group with Lenke type 5(p ˂ 0.05). In women with a Waist / Hip Ratio ˂ 0.8, the right waist angle (RWA) was significantly higher than waist / hip Ratio> 0.8 group(p ˂ 0.05). There was a significant negative correlation between TAPS and WHA(p ˂ 0.05). There was a significant negative correlation between self-image score and WHA(p ˂ 0.05). There was a significant negative correlation between TTS and WHA, LWA and RWA(p ˂ 0.05). There was a significant negative correlation between CB and WHA, LWA and RWA(p ˂ 0.05). There was a significant negative correlation between PO and left LWA, WLDR and RWA(p ˂ 0.05). Conclusion: Waistline asymmetry is one of the cosmetic complaints at AIS is less reflected in appearance of overweight patients. In patients with elevated Cobb angle, WHA increase and trunk appearance perception were impaired, but the presence of complete reversal of these parameters in overweight patients reflected the cosmetic importance of scoliosis. Photometric measurement methods can help physicians in combination with the Cobb method when making surgical decision.