Allerjik rinitli hastalarda nazal topikal steroidlerin salgısal immunglobulin A üzerine etkileri
Effect of nasal topical steroids on secretory immunoglobulin A of allergic rhinitis patients
- Tez No: 487025
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Yakın zamanda allerjik rinit (AR) hastalarında immunglobulin A (IgA) 'nın immün-düzenleyici ve önleyici rolleri ilgi odağı olmuştur. Allerjik rinit tedavisi esas olarak topikal steroidlere dayanır. Bu çalışma, sağlıklı bireylerin ve intranazal triamsinolon asetonid(TA) ve beklometazon dipropionat(BD) ile tedavi edilen hastaların nazal sekresyonlarındaki salgılanan IgA düzeylerini araştırmayı amaçlamıştır. Materyal ve Metod: Çalışma popülasyonu, yeni teşhis konmuş 29 yetişkin alerjik rinit hastasını içermektedir. Grup I'e intranazal triamsinolon asetonid ile tedavi edilen 15 AR hastası dahil edildi ve grup II'e intranazal beclomethason dipropionat ile tedavi edilen 14 AR hastası alındı. 30 sağlıklı kontrol denekleri de çalışmaya alındı. IgE düzeylerini ölçmek için hasta kan örnekleri toplandı. Burun salgıları merosel burun tamponadı kullanılarak elde edildi ve numuneler ELISA ile analiz edildi. Bulgular: Her gruptaki nazal sekresyon sIgA düzeylerinin ortalaması, grup 1'de 564.8 ± 270.8 (min: 182.3-max: 929.5 μg / ml), grup 2'de 573.7 ± 192.2 (min: 210.0-max: 881.5 μg / ml) ve kontrol grubunda 559.7 ± 241.9 (min: 190.8-maks: 989.3) μg / ml bulundu. Grup 1, grup 2 ve kontrol grubu arasında bazal sIgA düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=0.985).
Özet (Çeviri)
Objectives: Immunoregulatory and preventive roles of immunoglobulin A (IgA) in allergic rhinitis (AR) patients were in focus of interest recently. Allergic rhinitis treatment is mainly based on topical steroids. This study aimed to investigate secretory IgA levels in the nasal fluid of healthy subjects and patients who were treated with intranasal triamsinolon acetonide and beclomethasone dipropionate. Methods: The study population contained 29 newly diagnosed adult allergic rhinitis patients. Group I included 15 AR patients who were treated with intranasal triamsinolon acetonide and group II included 14 AR patients who were treated with intranasal beclomethasone dipropionate. 30 healthy control subjects were also enrolled in the study. Patient blood samples were collected to measure IgE levels. Nasal secretions were obtained using merocel nasal tamponade and samples were analysed by ELISA. Result: The mean value of nasal fluid sIgA level in each group was 564.8±270.8 (min:182.3-max:929.5) µg/ml in group 1, 573.7±192.2 (min:210.0-max:881.5) µg/ml in group 2 and 559.7±241.9 (min:190.8-maks:989.3) µg/ml in the control group. There was no statistically significant difference in basal sIgA levels between groups 1, group 2 and the control group (p=0.985).