Ratlarda renal iskemi reperfüzyon hasarı üzerine kına ekstresinin (lawsonia inermis L.) koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effect of henna (lawsonia inermis L.) in renal ischemia reperfusion injury
- Tez No: 487095
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: Farklı antioksidan özelliklere sahip bitkiler insanda serbest radikal hasarına karşı önleyici ve tedavi edici yaklaşımlar açısından yüksek potansiyele sahiptirler. Lawsonia inermis L. (Lythraceae), yaygın olarak kına olarak bilinen, dünyanın birçok yerinde kullanılan popüler bir cilt ve saç boyama maddesidir. Buna ek olarak, geleneksel olarak bir tıbbi bitki olarak çeşitli etnik gruplar tarafından kullanılır. Serbest radikaller, böbrek iskemi/reperfüzyon hasarı gibi birçok hastalığın patofizyolojisinde önemli rol oynarlar. Böbrek iskemi/reperfüzyonunda oluşan oksidatif stres direkt olarak glomerular ve tubüler epitelyumu etkiler. Gereç ve Yöntem: İlk defa yapılan bu çalışmada, Kına'nın renal iskemi/reperfüzyon hasarına olan biyokimyasal ve histopatolojik etkileri 24 ergin 250-350 gr olan erkek rat üzerinde gerçekleştirildi. Ratlar randomize olarak üç gruba ayrıldı; kontrol (n=8), sham (n=8) ve tedavi (kına) grubu (n=8). Enjeksiyonu hazırlamak için 50 mg/kg liyofilize kına yaprak ekstratı fındık yağı ve % 0,9'luk steril serum fizyolojik ile 4:1 oranında çözüldü. Sham ve tedavi gruplarındaki ratlara deneyden 1 gün önce başlanarak günde bir kez 0,5 ml serum fizyolojik (% 0,9 NaCI/kg/gün) ve 0,5 ml kına (50 mg/kg/gün) intraperitoneal yolla verilirken kontrol grubundakilere hiç bir şey uygulanmadı. Daha sonra tüm gruptaki ratlara girişim ve cerrahi işlemden sonra sol böbrek damarları klemp aracılığı ile kapatılarak, 30 dakika iskemi ve 30 dakika reperfüzyon oluşturuldu. Reperfüzyonu takiben sham ve tedavi grublarındaki ratlara 0,5 ml serum fizyolojik ve kına intraperitoneal yolla 5 gün boyunca verildi. Deneyin sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi ve böbrek dokuları alındı. Böbrek dokusunda oksidatif/nitrozatif stres biyobelirteçlerinin (katalaz, superoksit dismutaz, malondialdehit, nitrik oksit ve nitrotirozin) düzeyleri ile dokudaki histopatolojik değişiklikler belirlendi.
Özet (Çeviri)
ObjectiveandAim:Plants with different antioxidant properties have high potential in terms of approaches preventive and treatment against free radical damage in human. Lawsonia inermis L. (Lythraceae) commonly known as henna is a popular skin and hair dye used in many parts of the world. In addition, as traditionally use by various ethnic groups as a medicinal plant. Free radicals play an important role in the pathophysiology of many diseases such as renal ischemia/reperfusion damage. The oxidative stress that occurs in renal ischemia/reperfusion directly affects the glomerular and tubular epithelium. Materialsand methods:First in this study, effects the biochemical and histopathological of henna on renal ischemia/reperfusion damage were performed on 24 adult male rats weighing 250-350 g. The rats were randomly divided into three groups; control (n = 8),sham (n = 8) and treatment (henna) group (n = 8). To prepare the injection, 50 mg / kg lyophilized henna leaf extract was solved 4:1 with hazelnut oil and 0,9% sterile saline. While rats in the sham and treatment groups were administered intraperitoneally 0,5 ml saline (0,9% NaCI/kg/day) and 0,5 ml henna (50 mg/kg/day) starting once a day rats the experiment, 1 day ago nothing has been done in the control group. After this procedures, all rats in the three groups the left renal vessels were closed with clamps, 30 minutes of ischemia and 30 minutes of reperfusion were performed. Following reperfusion, rats in the sham and treatment groups were administered with 0,5 ml saline and henna intraperitoneally for 5 days. At the end of the experiment, all rats were sacrificed and kidney tissues were removed. Kidney tissue were determined levels of oxidative/nitrosative stress biomarkers (catalase, superoxyddismutase, malondialdehyde, nitric oxide and nitrotyrosine) and histopathologic changes.