Acil serviste infron micro cor elektrokardiyografi cihazının klinik geçerlilik ve güvenilirliği
Clinical validity and reliability of infron microcor electrocardiography device at emergency medicine department.
  1. Tez No: 487139
  2. Yazar: RAMAZAN SABIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Acil servisimizde ve diğer hastane acil servislerinde kullanılan elektrokardiyografi(EKG) cihazları kâğıt çıktısı vermekte olup bu çıktıların uzun süreler depolanmalarında deformasyonlar oluşmakta ve veri kayıpları meydana gelebilmektedir. Hastanelerde HBYS sistemine geçilmektedir fakat mevcut yazılı verilerin dijital ortama aktarılmasında veri kayıpları mevcut olabilmektedir. Halihazırda radyotelemetri tabanlı sistem ile işlev gören elektrokardiyografi cihazları mevcuttur. Ancak hiçbir cihazın klinik kullanımda geçerlilik ve güvenilirliğinin gerçek hasta üzerinde yapılmış çalışmaları mevcut değildir. Çalışmaya acil servise gelen, monitörlü gözlem birimine alınan bireylerde basit rastgele örneklem metodu ile belirlenen 245 hasta alınmıştır. Hastalara ardıl sıralı olarak Nihon Kohden Cardiofax M 1350 K EKG cihazı ve İnfron Micro Cor EKG cihazı ile EKG çekildi.Her iki cihaz EKG çıktısı verilerinde; kalp hızı (atım/dakika), P dalga amplitüdü (mV), PR segment uzunluğu (ms), QRS süresi (ms), QT intervali (ms), QTc interval süresi (ms), horizontal ST segment depresyonu (tüm derivasyonlar için ayrı ayrı olarak kaydedildi) (mm), horizontal ST segment elevasyonu (tüm derivasyonlar için ayrı ayrı olarak kaydedlmiştir) (mV), U dalgası mevcut ise QU intervali (ms), parazitli derivasyon sayısı, EKG tanısı, EKG çekim süresi verileri karşılaştırıldı. İnfron Micro Cor EKG cihazının klinik geçerlilik ve güvenilirliği araştırıldı. İnfron Micro Cor EKG kalp hızı, P dalga amplitüdü, PR segment uzunlıuğu, QRS süresi, QRS amplitüdü, ST segment depresyonu ve elevasyonu, U dalgasını göstermek hususunda Nihon Kohden Cardiofax M 1350 K cihazı ile çok yüksek uyumluluk gösermiştir. İnfron Micro Cor EKG cihazı klinik kullanım açısından geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Telemetri tabanlı EKG sistemlerinin kullanılması hastanelerde özellikle acil servislerde EKG çekim süresinin kısalığı, cihazın boyutsal açıdan avantajlı olması ve hastane veri tabanında EKG kaydı saklanabilmesi sebebiyle çalışma kolaylığı ve veri saklama kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca 112 acil ambulans hizmetinde de 12 derivasyonlu kablosuz EKG sistemlerine geçilmesinin yarar sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Electrocardiography (ECG) devices that used in our emergency medicine department and the other emergency departments, give paper output, and when these outputs are stored for a long time, deformations and data loss may occur. Hospitals are changing the system to HBYS but there may be data loss in transferring digital data to existing written data. Currently, there are electrocardiography devices that makes function with a radiotelemetry based system. However, there is no study of the validity and reliability of any device on the actual patient in clinical use. 245 patients, who were determined by simple random sampling method, were taken from the emergency service to the monitoring unit. Ecg was performed to patient consecutivelly with Nihon Kohden Cardiofax M 1350 K ECG device and Infron Micro Cor ECG device.Heart rate (pulse / minute), P wave amplitude (mV), PR segment length (ms), QRS interval (ms), QT interval (ms), QTc interval duration (ms), horizontal ST segment depression (Mm), horizontal ST segment elevation (recorded separately for all leads) (mV), QU interval (ms) with U wave, number of artifacted leads, ECG diagnosis, duration of ECG acquisition were compared at the ECG output. Clinical validity and reliability of the Infron Micro Cor ECG device was investigated. Infron Micro ECG device showed very high compatibility with Nihon Kohden Cardiofax M 1350 K device to show heart rate, p wave amplitude, PR segment length, QRS duration, QRS amplitude, ST segment depression and elevation, u wave. Infron MicroCor ECG was found to be valid and reliable for clinical use. Using of telemetry based ECG systems will facilitate ease of operation and data storage in hospitals (especially in emergency departments) because of the short duration of ECG capture, the advantage of the device in terms of size, and the ability to store ECG recordings in the hospital database. We also think that transition to 12-lead wireless ECG systems in 112 emergency ambulance service may be beneficial.