Acil serviste onkoloji hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of oncology patients in the emergency department
  1. Tez No: 86755
  2. Yazar: SERPİL YAYLACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İlk ve Acil Yardım, Oncology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VII. ÖZET Acil servisler, kanser olguları için önemli bir uğrak yeridir; kanserin tanı, tedavi, hatta taramasında önemli rol üstlenebilir. Bu çalışmayla, acil servise başvuran kanser olguları ve yeni tanıların tanımlanması, onkoloji ilgili başvurularda bir yıllık sağkalımın belirlenmesi amaçlanmıştır. DEÜTF yetişkin Acil Servisi'ne 01.09.1996 ve 31.08.1997 tarihleri arasında başvuran, malign neoplastik hastalık koduyla kaydedilen olgular geriye dönük değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, yaşadığı yer, acil servise geliş saati, yakınmaları, bulgular, tedaviler, konsültasyonlar, yatış ve sağkalım bilgileri hastane kayıtlarından KİDEM, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ölüm kayıtlarından ve telefonla olgular aranarak güçlendirilmeye çalışıldı. Dönem boyunca başvuran 255 olgudan 203'üne ulaşıldı. Bu olgulardan önceden kanser tanısı bilinen 145 ve acil servisteki kanser öntanısı doğrulanan yeni tanı 29 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Bu grubun dönem içindeki 311 başvurusundan 296'sına (%95.2) ulaşılarak değerlendirme yapıldı. Başvuruların 247'si (%83.4) onkoloji ilgili, 49'u (%16.6) onkoloji ilgisiz olarak belirlendi. Tekrarlayan başvurular vardı ve olgu başına ortalama başvuru 1.71±1.32 idi.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The Emergency Departments (ED) assume an important position in the diagnosis, treatment and even in screening of cancer patients. The objective of this study is to define the characteristics of cancer patients populating our ED, to analyze newly diagnosed patients and to determine the one-year survival of patients with oncology-related complaints. We conducted a retrospective data survey of the adult patients referred to our University-based ED between September 1st, 1996 and August 31st, 1997 with the disease code of malign neoplasm. Patient information regarding sex, age, time of referral, chief complaints, reported findings, treatment modalities, consultations, admission and survival were gathered from hospital registry, local health administration and KİDEM (Center for Follow-up and Screening of Cancer), and by telephone survey. Two hundred three of 255 patients who have visited our ED in the study period were accessed. The study group consisted of 174 patients of whom, 145 had been previously diagnosed as cancer and 29 had received the diagnosis in the ED and verified thereafter. Data regarding 296 of 31 1 ED visits within the study period were accessed and analyzed. These visits were classified as oncology-related (83.4%) and not oncology-related (16.6%). Mean number of ED visits were 1.71+1.32 per capita.