Lise ve yüksek öğrenime devam eden genç kızların evliliğe hazırlık açısından cinselliğe ilişkin görüşleri
The Views of adolescent girls who are in high schools and universities about sexuality and preparation for marriage
  1. Tez No: 48733
  2. Yazar: HAYRİYE PALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
93- 8. ÖZET Araştırmamız, eğitim gören adolesans dönemi kızların evliliğe hazırlık açısından cinselliğe ilişkin görüşlerini ve eğitim gereksinimlerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. 15 Kasım 1994 - 10 Haziran 1995 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmamızda, İstanbul İli'nde bulunan liseler ve Üniversiteler içinden küme örneklemi yöntemiyle 4 kız, 6 karma lise ve 3 üniversite seçilmiştir. Liselerin her üç, üniversitelerin her dört sınıfından eşit sayıda olmak üzere basit rastlantısal yöntemle, toplam 600 kız öğrenci çalışma kapsamına alınmıştır. Verilerin toplanması aşamasında,. öğrencilerin demografik özellikleri, cin sel bilgi, flört, evlilik öncesi cinsel deneyim ve evliliğe hazırlığa ilişkin görüş ve yaklaşımlarım belirlemek amacıyla açık uçlu ve çoktan seçmeli soruların yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Veriler değerlendirildiğinde, öğrencilerin üreme organlarının yapı-fonksiyonları konusunda, cinsellik ve evliliğe hazırlıkta yeterli bilgiye sahip olmadıkları, bu konulardaki bilgi kaynaklarının ağırlıklı olarak arkadaşlar ve basın yayın olduğu, buna rağmen öğrencilerin üçte ikisinin flört deneyimi olduğu, yaklaşık beşte birinin ise cinsel ilişki deneyimi yaşadıkları bulgulanmıştır. Çalışmamızda adolesanların evlilik yaşı olarak daha çok 21-25 yaşım uygun gördükleri ve nişanlılık dönemi yaşanmasının gerekli olduğuna inandıkları saptanmıştır. Tüm yaş grubu ve değişik öğrenim düzeyindeki öğrenciler için,“zeka, cazip görünüş ve olgunluk”evlenmeyi düşündükleri kişide aranan en önemli üç özelliği oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to determine, the views and educational needs of adolescent girl students about sexuality £nd preparation for marriage. in our study, which was performed between 15 November 1994 and 10 Ju- ne 1995, four highschools for giriş, six high schools for both giriş and boys and three universities were selected from among the high schools and universities in İstanbul, using mass sampHng method. A total of 600 students were enrolled in this sutdy, and these giriş were se- « lected, using simple randomized method, from those students of three grades of high schools and from four grades of universities in egual numbers. * in obtaining the data, the subjects were asked to ful a questionnaire form containing open-ended and multiple choice questions in order to determine the demographic characteristics of the students and their views on, and approaches about sexuality, flirting, sexual experience before marriage and preparation for marriage. When the data obtained were evaluated, it was found that the students did not have enough knowledge about the structure and function of reproduction organs, sexuality and preparation'för marriage, and that they göt their know- ledge about these issues from their friends and from the media. However, it was found that two thirds of the students had had flirting expe- rience before and that öne fifth of them had had sexual experience. in our study it was determined that the adolescent giriş consider the ages of 21-25 as appropiate ages for marriage. The students of ali age groups and from ali education levels stated that the most important three factors which they looked for in a person to be married were“intelligence, good-looking and maturity”.