Meslek yüksekokulu öğrencilerinin kişisel hijyen bilgilerinin saptanması
  1. Tez No: 48732
  2. Yazar: ÜMRAN SEFİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMERYA BABADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
72 ÖZET Çalışma, Kocaeli Bölgesindeki bir meslek yüksekokulu öğrencilerinin, kişisel hijyen bilgilerine ilişkin uygulamalarını, sağlığı olumsuz etkileyen, sigara, alkol gibi bazı kötü alışkanlıkları saptamak amacıyla planlanmıştır. Kocaeli Üniversitesindeki bir meslek yüksekokulunda eğitim ve öğrenim gören araştırma grubumuz toplam 214 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmamızda çalışma grubumuzun 83'ü kız, 13 l'i erkek öğrencidir. Araştırma grubumuzun tanıtıcı özellikleri arasında yaşlarının yanısıra, ailelerinin eğitim ve meslek durumları saptandı. Her iki cinsiyet teki öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, kötü alışkanlıkları ve kişisel sağlıklarına ilişkin bilgi ve alışkanlıkları karşılaştırılmış sonuçlar yüzdelik ifa delerle birlikte Chi-square test (x2-testi) uygulanmıştır. Beslenme alışkanlıklarında araştırma grubumuzdaki 214 öğrencinin, % 73.5'unda fast-food türü yeme alışkanlığı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY This study is planned to establish the personal hygiene knowledges of the students in a faculty of Kocaeli University two diplomas programmes around Kocaeli. The research group, which takes education in a profession high school in Kocaeli University, is composed of 214 students. 83 students of the research group are female and the remaining 131 are male. Beside their ages, one of the distinguishing peculiarities of the research group, is the education levels and occupations of their families. The feeding habits, addictions and the students both in two sexualities, are compared; the Chi-square test (x2-test) and percentages are used us statistical evaluation. Due to feeding habits, % 73.5 of the research group of 214 students, is figured out to have a fast-food eating habit.