Muhasebe hilelerinin vergi mevzuatı yönünden değerlendirilmesi ve tespit yöntemleri
The evaluation and detection methods of accounting frauds with regards to/by/from tax legislation perspective/
- Tez No: 487439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Muhasebe işletmelerin varlık ve kaynaklarının hareketlerini kayıt, sınıflandırma, özetleme, analiz etme ve yorumlama gibi fonksiyonlar ile takip eden bilimsel bir sistemdir. Hile kavramının genel kabul görmüş tek bir tanımı yoktur. Tanımlar hile kavramının kullanıldığı alana göre değişiklik gösterse de, genel olarak bir kişinin ya da grubun zarara uğramasına sebep olacak şekilde, hukuki, ahlaki veya dürüst olmayacak bir biçimde çıkar sağlamak için yapılan aldatma faaliyetidir. Çıkar gruplarının kendilerine çıkar sağlamak maksadıyla muhasebe fonksiyonlarına, muhasebenin temel kavramlarına ve genel muhasebe ilkelerine aykırı şekilde finansal raporları, belgeleri kasdi olarak yanıltıcı şekilde düzenlemeleri muhasebe hilesi olarak nitelendirilebilir. Muhasebe hilelerinin en önemli etkisi, kamu harcamalarının finansmanı amacıyla toplanan, devletin en önemli gelir kaynaklarından biri olan vergi kayıp ve kaçağına neden olmasıdır. Muhasebe hileleri vergilendirilemeyen kayıt dışı ekonomik bir alana neden olmaktadır. Vergi Usul Kanunu'nun da“Vergi kanunlarına göre tutulan veya düzenlenen ve saklanma ve ibraz mecburiyeti bulunan; Defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapılması”vergi kaçakçılığı suçu olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı; muhasebe hilelerinin tanımının yapılması, muhasebe hilelerinin yapılış amaçları, muhasebe hilelerinin hangi yöntemlerle yapılabildiği, söz konusu muhasebe hilelerin tespit yöntemleri, Türk Vergi Mevzuatı ve Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilip incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Accounting is a scientific system which keeps records of assets and resources of business organizations with functions such as record, classification, summarization, analysis and interpretation. There is no consensus regarding the definition of fraud in accounting. Although numerous definitions of fraud have been suggested with respect to the discipline it is used, fraud is the act of cheating which harms somebody or group by providing or gaining illegal, immoral, and dishonest benefit. Writing deceptive financial reports and documents that contradict with the accounting functions, fundamental terms of accounting as well as the basic principles of accounting deliberately in order to gain some benefit can be considered as accounting fraud. The most significant effect of accounting fraud is that it causes evasion and loss of taxes which are among the fundamental sources of income for the government's public expenditure. Accounting frauds cause an off the books-economic zone. According to the article 359, item a) 1st clause, committing accounting cheats in the books and records which are kept and organized according to the tax law and subject to auditing is counted as a crime of tax dodge/fraud. The aim of this study is not only to provide the definition, aims, methods of tax fraud and presenting diagnosis methods of such frauds but also to analyze tax frauds within tax legislation and Turkish penal code.